Británie začne jednat o odchodu z EU začátkem roku, říká Johnson

Británie zahájí formální vyjednávání o svém odchodu z Evropské unie začátkem roku 2017. Podle britského ministra zahraničí tak k uzavření dohody s unií nebudou možná ani potřebovat předpokládané dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EU se může stát podle Borise Johnsona v rámci brexitu dlužníkem Londýna | Foto: Reuters

Londýn je pod tlakem evropských partnerů, aby aktivoval příslušný článek 50 lisabonské smlouvy a následně do dvou let vyjednal s unií dohodu o další spolupráci. „Mluvíme teď s našimi evropskými přáteli a partnery a očekáváme, že na začátku příštího roku pošleme dopis ohledně článku 50. V dopisu také uvedeme naše návrhy k průběhu procesu,“ řekl Johnson britské stanici Sky News.

Článek 50 předpokládá, tento proces bude trvat dva roky. Podle Johnsona to ale Britové mohou stihnout i rychleji. Už dříve britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že je téměř nemožné zahájit vyjednávání už letos, jak někteří unijní představitelé požadovali.

Bývalý starosta Londýna, který se velkou měrou zasloužil o britské vystoupení z EU, se k dalšímu postupu vyjádřil poté, co k této otázce vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten minulý týden v Bratislavě novinářům s odkazem na nedávné jednání s Mayovou řekl, že Británie by mohla jednání o odchodu z EU zahájit v lednu či únoru 2017.

Naopak Evropská unie, členské země i unijní instituce, je prý už teď velmi dobře připravena. „Mohli bychom začít už zítra,“ řekl minulý týden v Bratislavě Tusk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru