Británie začne jednat o odchodu z EU začátkem roku, říká Johnson

Británie zahájí formální vyjednávání o svém odchodu z Evropské unie začátkem roku 2017. Podle britského ministra zahraničí tak k uzavření dohody s unií nebudou možná ani potřebovat předpokládané dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EU se může stát podle Borise Johnsona v rámci brexitu dlužníkem Londýna | Zdroj: Reuters

Londýn je pod tlakem evropských partnerů, aby aktivoval příslušný článek 50 lisabonské smlouvy a následně do dvou let vyjednal s unií dohodu o další spolupráci. „Mluvíme teď s našimi evropskými přáteli a partnery a očekáváme, že na začátku příštího roku pošleme dopis ohledně článku 50. V dopisu také uvedeme naše návrhy k průběhu procesu,“ řekl Johnson britské stanici Sky News.

Článek 50 předpokládá, tento proces bude trvat dva roky. Podle Johnsona to ale Britové mohou stihnout i rychleji. Už dříve britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že je téměř nemožné zahájit vyjednávání už letos, jak někteří unijní představitelé požadovali.

Bývalý starosta Londýna, který se velkou měrou zasloužil o britské vystoupení z EU, se k dalšímu postupu vyjádřil poté, co k této otázce vystoupil předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten minulý týden v Bratislavě novinářům s odkazem na nedávné jednání s Mayovou řekl, že Británie by mohla jednání o odchodu z EU zahájit v lednu či únoru 2017.

Naopak Evropská unie, členské země i unijní instituce, je prý už teď velmi dobře připravena. „Mohli bychom začít už zítra,“ řekl minulý týden v Bratislavě Tusk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme