Británie zažije 'převratnou' novinku. Televizní debatu politiků

Skoro týden co týden, před volbami ještě častěji, se čeští politikové přou v televizních debatách. Ve Spojených státech televizní duely už léta výrazně ovlivňují rozhodování o příštím prezidentovi. Ale v Británii, kde parlamentní volby proběhnou 6. května, donedávna neměly televizní debaty tradici. Teprve letos Británie zažije první takovou diskusi v americkém stylu. Má běžet ve čtvrtek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gordon Brown s manželkou Sarah

Gordon Brown s manželkou Sarah | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

„Debatu do vysílání prosadily tři hlavní televizní stanice BBC, ITV a Sky. Tyto společnosti televizní duel navrhovaly už několikrát, opakovaně však narážely na stud a dá se říct opatrný nezájem politických lídrů. Jejich snaha se letos konečně vyplatila. Vůdce labouristů a současný premiér Gordon Brown měl zřejmě pocit, že nemůže nic ztratit a že to kolo tří debat ho může nějakým způsobem zachránit,“ popisoval z Londýna spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Politici se ve Velké Británii dlouhá léta televizním konfrontacím bránili. A to je země, která se bere jako vzor demokracie, více než podivné.

Přehrát

00:00 / 00:00

tvduelanglie.mp3

„Hlavní argument spočíval v tom, že v Británii je systém parlamentní demokracie, který není tolik postaven na individualitách jako ten americký prezidentský systém. Údajně by souboj volebních lídrů do tohoto konceptu nezapadal, protože styl volební kampaně je spíš soustředěn na jednotlivé programy politických stran a ne na vystupování jednotlivců,“ pokračoval Kytka.

Pravidla duelů jsou velmi přísná

To se však letos tedy změní. Otázkou v této chvíli je, jak budou tyto duely organizačně zvládnuty a jaká budou mít vlastně pravidla.

„Ta jsou poměrně komplikovaná, v podstatě půjde o tři kola televizních debat, jež se budou konat ve třech různých částech Anglie. Každý duel bude mít 90 minut, ve kterých budou politici odpovídat na dotazy z demograficky přesně vybraného publika, dále budou reagovat na maily a samozřejmě na otázky moderátora. Na jednotlivé odpovědi pak budou mít jednu minutu,“ dodal londýnský spolupracovník Českého rozhlasu.

Předsedové opozičních konzervativců a liberálních demokratů David Cameron a Nick Clegg již dříve debatu prosazovali. Premiér Brown nyní své rozhodnutí zdůvodnil tím, že to budou "první volby globální éry. Diváci se tedy zřejmě dočkají debaty, která aspoň rámcově bude připomínat americké bombastické show.

#Londýn1 | Foto: David Vávra

„Dá se říct, že inspirace Spojenými státy se určitě projeví, ale myslím si, že ty britské debaty budou více regulované. Bude velice zajímavé sledovat, jak se tyto televizní souboje podaří uhlídat produkčním. Někdo v zákulisí bude pravděpodobně obsluhovat šachové hodiny a těsně před vypršením jedné minuty bude moderátorovi dávat znamení, aby mluvčího přerušil, třebaže otázka ještě nebude úplně zodpovězena."

Konzervativci byli donedávna považováni za jasné favority voleb, ale vládní labouristé vedení nepopulárním premiérem Brownem se na ně v posledních týdnech dotahovali.

„Podle průzkumu z neděle 11. dubna labouristé stále za konzervativci zaostávají. Ti mají s 38 procenty o osm procent náskok. Třetí liberální demokraté mají 21 procent. Podle britského volebního systému však překvapivě konzervativcům ani těch osm procent náskoku nezaručuje jasné vítězství, parlamentní většinu a vládu se silným mandátem na dalších pět let,“ uzavřel z Londýna Ivan Kytka.

Eva Ziliziová, Ivan Kytka, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme