Británie zpřísní dohled nad tištěnými médii. Až milion liber zaplatí redakce, poruší-li zákon

Velká Británie zpřísní dohled nad tištěnými médii. Dohodly se na tom tři největší parlamentní strany. Má začít fungovat nový regulační úřad a v případě porušení zákona budou následovat vysoké pokuty. Opatření je reakcí na rozsáhlý skandál s odposlechy, který propukl v Británii před dvěma lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A man takes a copy of an evening newspaper, which features an article about Lord Justice Brian Leveson's report on media practices on its front page, in central London November 29, 2012 | Zdroj: Reuters

Opatření je směsicí královské charty a zákona. Původně se totiž tři největší politické strany nemohly dohodnout, zda zákon bude, nebo ne. Lord Leveson doporučil, aby nějaké statutární opatření bylo.

Premiér David Cameron s konzervativci tvrdili, že zákon není zapotřebí proto, aby se jím politici nepletli do svobody tisku. Labouristé a liberální demokraté trvali na zákoně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zpřísnění dohledu nad britskými médii mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek.

Harrieta Harmanová z opoziční labouristické strany, která se jednání účastnila, řekla, že dohoda právě chrání svobodu tisku.

„Redakce, která poruší svobodu svých čtenářů tím, že otiskne pomluvu, bude muset zaplatit až milion liber. Zástupcům médií se to líbí, pokud v zákoně nebude přímo nějaké přísné omezení svobody tisku. Listy Times, Daily Mail a další se vyloženě vyjádřily ve prospěch nového opatření - královské charty a zákona zároveň,“ zaznamenal spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek.

Dnes vyšla zpráva, že skandál s odposlechy má v Británii možná další stovky obětí. S odvoláním na zjištění vyšetřovatelů to tvrdí právník, který zastupuje poškozené lidi.

„Když začala pracovat Levesonova komise, tak už tehdy bylo jasné, že ti, kdo porušili zákon tajnými odposlechy telefonů, by měli být potrestáni, zcela bez ohledu na výsledky komise. Nyní se vyšetřování rozšířilo na ty, kteří se dopustili porušování zákona, odposlechy v redakcích listů jako je Daily Mirror a některých dalších. Ti budou vyšetřováni a popotahováni,“ vysvětluje Kocourek.

„Lidé, kteří se dopustili nějakých nezákonných tahů, tak by nakonec měli být soudně potrestáni,“ dodává.

Vladimír Kroc, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme