Británie zvažuje částečné stažení vojáků z Iráku

Británie by mohla během příštích dvanácti měsíců začít stahovat své jednotky z Iráku. V rozhovoru pro stanici CNN to dnes řekl britský ministr obrany John Reid. Ministrovo prohlášení následuje po sérii útoků, při nichž v posledních dnech zemřelo několik britských vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britové na letišti v Basře | Foto: Jiří Hošek

Reid v rozhovoru pro CNN řekl, že jak Velká Británie, tak Spojené státy nemají v Iráku imperialistické ambice a chtějí, aby v této zemi převzaly odpovědnost za bezpečnost její vlastní síly.

Ministr odpovídal na otázku ohledně memoranda britské vlády, které se dostalo do rukou novinářů listu Mail on Sunday a ve kterém byl odchod britských vojáků z Iráku nastíněn jako jedna z alternativ.

Británie má v Iráku 8500 vojáků a podle memoranda by se jejich počet do poloviny příštího roku mohl snížit na 3000. Memorandum podepsané Reidem také uvádí, že vláda USA silně prahne po významné redukci sil v Iráku. Počet amerických vojáků by mohl klesnout z nynějších 176.000 na 60.000.

Ministr Reid odmítl memorandum přímo komentovat. Britská vláda už dlouho hlásá, že má v plánu vycvičit irácké síly a postupně na ně přenést odpovědnost za bezpečnost v zemi. Zároveň však odmítá stanovit přesný časový rozvrh stažení britských jednotek z Iráku.

Londýn a Washington nejsou ochotny to udělat v obavě, že by harmonogram povzbudil irácké povstalce k vyhrocení krvavého konfliktu v zemi. Při sérii útoků v posledních dnech zemřelo několik britských vojáků, od zahájení irácké války v březnu 2003 už jich zahynulo celkem 92.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme