Británie zvažuje částečné stažení vojáků z Iráku

Británie by mohla během příštích dvanácti měsíců začít stahovat své jednotky z Iráku. V rozhovoru pro stanici CNN to dnes řekl britský ministr obrany John Reid. Ministrovo prohlášení následuje po sérii útoků, při nichž v posledních dnech zemřelo několik britských vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britové na letišti v Basře | Foto: Jiří Hošek

Reid v rozhovoru pro CNN řekl, že jak Velká Británie, tak Spojené státy nemají v Iráku imperialistické ambice a chtějí, aby v této zemi převzaly odpovědnost za bezpečnost její vlastní síly.

Ministr odpovídal na otázku ohledně memoranda britské vlády, které se dostalo do rukou novinářů listu Mail on Sunday a ve kterém byl odchod britských vojáků z Iráku nastíněn jako jedna z alternativ.

Británie má v Iráku 8500 vojáků a podle memoranda by se jejich počet do poloviny příštího roku mohl snížit na 3000. Memorandum podepsané Reidem také uvádí, že vláda USA silně prahne po významné redukci sil v Iráku. Počet amerických vojáků by mohl klesnout z nynějších 176.000 na 60.000.

Ministr Reid odmítl memorandum přímo komentovat. Britská vláda už dlouho hlásá, že má v plánu vycvičit irácké síly a postupně na ně přenést odpovědnost za bezpečnost v zemi. Zároveň však odmítá stanovit přesný časový rozvrh stažení britských jednotek z Iráku.

Londýn a Washington nejsou ochotny to udělat v obavě, že by harmonogram povzbudil irácké povstalce k vyhrocení krvavého konfliktu v zemi. Při sérii útoků v posledních dnech zemřelo několik britských vojáků, od zahájení irácké války v březnu 2003 už jich zahynulo celkem 92.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme