Británie zvažuje povinnou policejní registraci přistěhovalců z Evropské unie

Povinnou policejní registraci imigrantů z Evropské unie prý zvažuje londýnská vláda. Má jít o součást reformy přistěhovalecké politiky, kterou ve svém projevu naznačil britský premiér David Cameron. Návrh kritizuje státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza i polská premiérka Ewa Kopaczová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Ministerský předseda navrhuje, že by Spojené království museli opustit ti přistěhovalci z členských zemí EU, kteří si během 6 měsíců od příjezdu do Británie nedokážou najít práci.

To okamžitě vyvolalo otázky, jak by úřady chtěly takové osoby deportovat, když dotyční s velkou pravděpodobností nebudou figurovat v oficiálních databázích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní tajemník pro unijní záležitosti Prouza kritizoval Cameronův návrh omezit přistěhovalectví. Situaci sleduje zpravodaj Jiří Hošek.

Jeden ze členů londýnského kabinetu ale Daily Telegraphu řekl, že „by unijní přistěhovalci mohli mít za povinnost registraci na místní policejní stanici.“

Státní tajemník pro evropské záležitosti při českém Úřadu vlády Tomáš Prouza ostře kritizuje Cameronův návrh omezit přistěhovalectví ze zemí Evropské unie.

„Základem fungování Evropské unie je pravidlo, že se všemi občany ve všech zemích zachází úplně stejně. Ta snaha dát jiná pravidla – daňová, sociálních dávek pro Brity a pro lidi z Evropské unie mimo Británii - je v rozporu se základním fungováním Evropské unie,“ vysvětluje Tomáš Prouza.

Na Twitter Prouza umístil fotku československých pilotů z druhé světové války opatřenou textem: „Tihle Češi pracovali v Británii méně než 4 roky. Nedostanou tedy dávky?"

Návrh britské vlády na regulaci přistěhovalectví zpochybnil i český velvyslanec ve Spojeném království Michael Žantovský. Pro BBC Radio 4 řekl, že pracovníci z členských zemí EU se ve většině případů ucházejí o taková pracovní místa, o která Britové nemají zájem.

Není tak podle Žantovského jasné, kdo by tyto pozice při snižující se nezaměstnanosti a chystané regulaci přistěhovalectví z EU vlastně obsadil. Český ambasador taky odmítl tezi, že si noví unijní imigranti nezaslouží výhody britského sociálního systému.

„Různé studie jasně ukazují, že lidé ze střední a východní Evropy, kteří v Británii pracují, přispívají zdejší ekonomice mnohem víc, než kolik odčerpají v podobě různých dávek a plateb. Na daních odvedou daleko víc," uvedl Žantovský pro BBC Radio 4.

Ke kritice se přidala i polská premiérka Ewa Kopaczová. Její země nebude souhlasit se změnami, které se týkají zásady jednotného unijního trhu a svobody pohybu osob.

Cameron zároveň tvrdí, že jde pouze o jednu za zvažovaných možností, která je běžnou praxí v mnoha zemích a jejíž zavedení v Británii by nemuselo být složité.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme