Británii čeká historicky první předvolební televizní diskuse

V britské televizi se dnes vůbec poprvé střetnou lídři tří hlavních stran, které se ucházejí o přízeň voličů v květnových volbách. Žádné podobné televizní předvolební debaty přitom v Británii nemají tradici, nikdy se nepořádaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

London Tower Bridge | Foto: Jana Sekerová

Diskuse budou celkem tři na třech různých kanálech. Střetnou se v nich vládní labouristé, opoziční konzervativci a liberální demokraté. Dnes se začíná domácí politikou, pak přijdou na řadu zahraniční záležitosti a ekonomika.

Straničtí lídři mají dostat otázky vybrané z publika, kde bude asi dvě stě lidí. A také na základě emailů od diváků. „Otázky budou předem vybrány panelem sedmi význačných novinářů a klíčem pro jejich výběr bude 70 pravidel,“ přiblížil v Ozvěnách dne londýnský novinář Jan Jůn.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Británii se poprvé v televizi střetnou v předvolební debatě lídři politických stran. V ozvěnách dne jsem mluvili s londýnským novinářem Janem Jůnem.

Podnět k tomu, aby se poprvé v britské televizi pořádaly předvolební debaty stranických lídrů přišel podle něj společně od médii a vedení hlavních politických stran. „Nejdříve to bylo navrženo premiéru Brownovi, který bez nějakého otálení souhlasil, a potom se přidali vůdcové dalších dvou stran,“dodal

Komentátoři podle Jůna od debat očekávají, že vůdcové politických stran budou mít poprvé možnost v takovéto diskusi předstoupit před veřejnost a reagovat na její dotazy, aniž by v tom hrály roli osobní výpady a podobně.

Podobné TV diskuse nemají v Británii tradici, protože jsou spojovány spíš s americkým prezidentským systémem. Lídři britských stran se navíc pravidelně utkávají v Dolní sněmovně.

„Je to nezvyklé i pro ty politiky, kteří na to dokonce trénují. Ale jde o to psychologicky působit na voliče, což se všem třem stranám hodí. Na druhé straně mnozí pozorovatelé ale tvrdí, že britský volič je už dávno rozhodnut,“ uvedl z Londýna novinář Jan Jůn.

Katka Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme