Británii ochromila dvoudenní stávka státních zaměstnanců

Britští zaměstnanci veřejného sektoru vstoupili do stávky. Až 270 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru protestuje hlavně proti výraznému snížení odstupného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené království Velké Británie a Severního Irska | Foto: Emanuel Macoun

Do stávky vstoupili členové odborového svazu zaměstnanců veřejných a komerčních služeb pracující u soudů, v přístavech, muzeích a ve zprostředkovatelnách práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce mluvil v odpoledním Radiožurnálu Milan Kocourek

Největší evropské letiště Heathrow varuje. Protest může ovlivnit i hraniční kontroly cestujících, kteří přijedou do Británie. Do stávky vstoupili i imigrační úředníci.

Mluvčí odborového svazu tvrdí, že ti, kdo skončí pracovní poměr, přicházejí o tisíce liber, na které mají nárok. Vláda argumentuje, že odbory změny přijaly.

Podle ministryně pro kabinetní záležitosti Tessy Jowellové je stávka značným zklamáním zvláště proto, že se pro ni vyjádřila necelá pětina odborářů, kteří představují jen deset procent státních zaměstnanců.

Odbory souhlasí s tím, že uzavřená dohoda je v pořádku. Ti, kdo vydělávají méně než 30 tisíc liber ročně, což je 80 procent státních zaměstnanců, dostanou odstupné hodnotě dvou až tří ročního příjmu, což je víc, než většina pracovníků v soukromém sektoru.

Stávka je podle informace BBC největší ukázka síly odborů ve státní službě od roku 1987 a další akce jsou plánovány na dobu před všeobecnými volbami.

Igor Maňour, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme