Británii trápí online gamblerství. Sázkám po sítí podléhá stále více žen

Skoro milionu Britů hrozí, že se stanou gamblery. Ukázaly to nejnovější statistiky, podle kterých je už půl milionu obyvatel Spojeného království skutečně závislých. Poslanci zvažují nové kroky proti sázení online, kterému stále častěji podléhají ženy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruleta. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nejrůznějším druhům sázení online se věnuje devět milionů Britů. Obrat lukrativního byznysu má letos poprvé přesáhnout dvě miliardy liber, tedy asi 60 miliard korun.

Stačí se zaregistrovat u jedné z mnoha společností a můžete sázet na mobilu, na počítači nebo třeba na televizi. Lákadel je spousta: snadné přihlášení, nováčkovský bonus (zpravidla 10–15 liber) a na některých serverech taky chat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O závislosti Britů na online sázení mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek

Nezřídka také v úvodu něco vyhrajete, jenže pak narazíte třeba na to, že si peníze můžete převést na účet až v okamžiku, kdy vyhrajete pětinásobek nebo dvacetinásobek vkladu. Tak to lidé začnou zkoušet a jsou pomalu v pasti.

Hráčská vášeň tradičně byla doménou dělnické třídy, ale teď prý sázkové společnosti a online kasina cílí na střední třídu. Čím dál častěji se těmto firmám, které většinou nesídlí ve Spojeném království a státní pokladnu nijak neobohacují, daří oslovovat ženy.

Teď je v Británii asi 450 tisíc lidí, kteří trpí nebezpečnou formou gamblerství. Jejich počet se za šest let zdvojnásobil. Průměrná dlužná částka představuje asi půl milionu korun. 900 tisíc lidí je pak v ohrožení, že vášni propadne. Podle labouristického poslance Kelvina Hopkinse je teď gamblerství stejně nebezpečné jako alkoholismus.

Od prosince 2014 by se měla změnit daňová pravidla, takže by Británie z toho lukrativního byznysu aspoň něco měla. Hlavním cílem je omezit všudypřítomnou agresivní reklamu a případně dosáhnout toho, že se některé hazardní nebudou dát provozovat 24 hodin denně. Podle odborníků je už ale vlastně pozdě…

Jiří Hošek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme