Británii zaplavily vlajky, lidé oslavují diamantové jubileum královny Alžběty II.

Británie se zahalila do červeno-modro-bílé barvy, aby oslavila 60 let královny Alžběty II. na trůnu. Na čtyři dny oslav diamantového jubilea královny Alžběty II. se chystá celá země. Stovky tisíc lidí putují do Londýna a miliony pořádají pouliční party ve svých domovských městech a vesnicích. Prodej vlajek a dalších předmětů rekordně stoupnul.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské vlajky v Londýně na počest 60. výročí panování královny Alžběty II. | Foto: Reuters

Už páteční odpoledne a večer nabídly na silnicích, nádražích a letištích velký mumraj. Podle odhadu se do pohybu dalo nebo teprve dá na 6 milionů Britů. Oslavy oficiálně odstartovalo 21 výstřelů moderního torpédoborce Diamond v přístavu Portsmouth.

Prvním skutečným lákadlem je sobotní derby v Epsomu, které si milovnice koní Alžběta II. nenechá ujít. Na plochu dostihového závodiště dorazí v kabrioletu. Všichni doufají, že se koně moc nepoplaší při průletu slavné akrobatické formace Královského letectva Red Arrows. Neméně slavná mezzosopranistka Katherine Jenkinsová zazpívá národní hymnu.

V Londýně jsou dnes alternativou obří rodinné festivaly v Battersea a Hyde Parku. Náladu kazí jen mizerná předpověď počasí a poněkud nečekané výsledky jednoho z průzkumů veřejného mínění. Podle něj si polovina Britů myslí, že se jejich země za vlády Alžběty II. změnila k horšímu.

Největším tahákem je ale nedělní plavba tisícovky lodí po Temži a pondělní koncert hvězd před Buckinghamským palácem.

Obyčejní Britové začali slavit už včera - v ulicích a zahradách se na počest diamantového jubilea odehrávají tradiční setkání sousedů a přátel zvaná Big Lunch.

Jiří Hošek, Eva Presová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme