British Airways zrušily přes stovku letů kvůli selhání počítačové sítě. Výpadek postihl i pražské letiště

Letecká společnost British Airways ve středu kvůli problémům s počítačovým systémem zrušila nebo odložila stovky letů. Na pražském letišti byly zrušeny dva lety, další spojení s českou metropolí nabrala až několikahodinová zpoždění. Celkově třetí rozsáhlé selhání počítačové sítě společnosti za dva roky se v podvečer podařilo odstranit, informovala média.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká společnost British Airways kvůli problémům s počítačovým systémem ruší nebo odkládá stovky letů. | Foto: Frank Augstein | Zdroj: AP

Výpadek si podle serveru BBC vynutil zrušení nejméně 127 letů, z toho 117 z největšího londýnského letiště Heathrow. Více než tři stovky dalších spojů byly či jsou zpožděny. Výpadky se týkají mimo jiné spojení se zeměmi, do nichž ve vrcholící prázdninové sezoně míří tisíce turistů: Řecka, Španělska či Itálie. Aerolinky, jejichž vlastníkem je společnost International Airlines Group, se zákazníkům omluvily. V podvečer společnost uvedla, že byl problém odstraněn, některé lety však stále mohou nabírat zpoždění.

Boeing zvažuje zastavení výroby letadel 737 MAX. Stroj nesmí do vzduchu kvůli potížím se softwarem

Číst článek

„Náš provoz se vrací k normálu, avšak stále může docházet k nepředvídatelným problémům v důsledku dřívější závady,“ uvedla firma v omluvném prohlášení s tím, že by si lidé i nadále měli aktuální čas letů vyhledávat na jejích stránkách ba.com.

Uvíznutí v letadlech

Technické problémy od dopoledne narušily podle televize Sky News cestovní plány více než 15 tisíců lidí a na letištích se tvořily dlouhé fronty. Podle přepravce „systémový problém“ ovlivňoval odbavení a odlety na londýnských letištích Heathrow, Gatwick a City. Lidé cestující z těchto terminálů si mohou své letenky přerezervovat na čtvrtek, uvedla společnost.

Někteří pasažéři měli problémy při on-line odbavení, jiní si stěžovali, že uvázli v letadlech, která nejsou s to vzlétnout celé hodiny.

Do Prahy vůbec nedorazil spoj v 13.00, přílet plánovaný na 14.15 byl zpožděn o téměř dvě hodiny. Směrem na letiště Heathrow neodletěl spoj v 13.45, téměř dvě hodiny zpoždění pak nabrala linka s pravidelným odletem 14.55 ve směru Londýn City. S hodinovou prodlevou vyrazil i další let na Heathrow standardně plánovaný na 17.15.

Kvůli problémům s počítačovým systémem byly British Airways nuceny zrušit spoje s Heathrow, které je největším letištěm v Evropě, zhruba před rokem. V květnu 2017 nastalo velké selhání počítačového systému kvůli problému se zdrojem energie, což se dotklo 75 tisíc zákazníků, upozornila agentura Reuters.

British Airways také čelí pokutě 183,4 milionu liber (přes pět miliard Kč) za porušení ochrany dat zákazníků a připravují se na možné stávky ve sporu se svými piloty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme