British Airways bude v září zřejmě čelit další vlně stávek

Cestující letecké společnosti British Airways od září asi čeká další kolo stávek. Odborová organizace UNITE sdružující letecký personál totiž podle očekávání odmítla kompromisní návrh na růst platů, který v červnu zaměstnancům předložilo vedení společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo | Foto: Marián Vojtek

Návrh počítal s tím, že platy porostou nejméně o inflaci a současným zaměstnancům zůstanou zachována například tarifní pásma pro jejich odměňování. Odbory už dopředu avizovaly, že na tento kompromis nepřistoupí.

Jejich šance vynutit si na British Airways další ústupky ale podle všeho nejsou velké. Na Rádiu Česko to řekl londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

British Airways hrozí další stávky. Téma ve Světě o druhé Rádia Česko rozebral londýnský spolupracovník Ivan Kytka

„Zdá se podle britských znalců letecké dopravy a odborového světa, že ty jejich šance nejsou příliš vysoké kvůli chystané fúzi se španělskou Iberií. Má se totiž za to, že ta nová vznikající firma bude mít na různá pracovní místa dva nové kandidáty.“

„To znamená, že pokud se zaměstnancům-odborářům British Airways, stewardkám a stewardům, nebudou ty podmínky líbit, tak jednoduše jejich pracovní místa mohou být zrušena. Takže ten výhled pro ně není nijak vynikající,“ upozornil Kytka.

Dvě kola květnových a červnových stávek stála leteckou společnost celkem 150 milionů liber na kompenzacích za zrušené lety.

Znalci letecké přepravy a celá City ale dávají vedení aerolinek za pravdu, že neprojde-li BA narovnáním platů a osekáním nejrůznějších zaměstnaneckých výhod, tak do budoucna nebude dostatečně konkurenční a může to dlouhodobě znamenat zánik společnosti.

Ivan Kytka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme