British Airways už třetí den bojují s následky systémového výpadku. Do Prahy se znovu létá

Kvůli sobotnímu výpadku počítačů nabírají i v pondělí letadla British Airways zpoždění. Provoz na letišti Gatwick se aerolinkám podařilo obnovit, na Heathrow ale zatím naplno létají jen dálkové spoje. Asi 15 letů na kratší vzdálenosti neodstartovalo. Spojení mezi Londýnem a Prahou společnost British Airways znovu zprovoznila už v neděli.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

British Airways trápí počítačový systém | Foto: Fotobanka Pixabay

Problémy začaly v sobotu, kdy byla situace nejvážnější. Aerolinkám se nedařilo odbavovat lety a na obou londýnských letištích zavládl chaos. Někteří lidé se museli po odbavení vracet úsekem kontroly palubních lístků a zavazadel a museli si znovu rezervovat místa v letadlech. Další dokonce uvízli přímo v letadlech a čekali několik hodin na letištní ploše.

V neděli se už situace zlepšila, letecká společnost část systému zprovoznila. Podařilo se tak odbavit všechny lety z letiště Gatwick. Horší situace ale panovala na Heathrow. Tam neodstartovala víc než třetina letadel na plánovaných spojích.

V pondělí už British Airways slibovala, že se podaří odbavit všechny lety na delší vzdálenosti. Některé krátké lety se ale nejspíš nevyhnou zpožděním a možná i rušení.

Problémy se dotkly i pražského letiště Václava Havla. Sobotní večerní lety British Airways se neuskutečnily, stejně jako dva nedělní přílety a jeden odlet.

Dlouhé fronty i spaní na letišti

Tisíce lidí museli na letištích čekat dlouhé hodiny nebo dokonce spát. To bylo o to nepříjemnější, že je v Británii prodloužený víkend. Ze soboty na neděli spali mnozí přímo na letišti na karimatkách, které cestujícím poskytla letecká společnost.

Letiště také otevřely veřejnosti své konferenční místnosti, aby měli lidé větší pohodlí při dlouhém čekání. Vedení společnosti se svým zákazníkům za vzniklé potíže omluvilo a slíbilo odškodnění.

Lidé, které zasáhlo rušení letů, mají nárok na v přepočtu šest tisíc korun na zajištění hotelu a dalších výloh, dále potom 1500 korun na dopravu mezi hotelem a letištěm a v přepočtu 750 korun na den za výlohy na stravu.

Vzhledem k tomu, jak velkého počtu lidí se výpadek týká, by se celkové náklady British Airways mohly vyšplhat až na desítky milionů korun.

Terč kybernetického útoku?

British Airways oznámila, že nemá žádné důkazy o tom, že by se jejich systémy staly terčem kybernetického útoku. Zároveň také vyvrací spekulace o tom, že výpadek zavinil outsourcing počítačové infrastruktury.

Podobné potíže v nedávné době zasáhly i další aerolinky. Minulý měsíc se problémy potýkala německá Lufthansa a francouzská Air France. Minulý rok v srpnu zkolabovala počítačová síť amerických aerolinek Delta.

Matěj Štýs, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme