Kanada 2:0 Česko

Britka, která žila v Islámském státu, přijde o občanství. Rodině to oznámilo ministerstvo

Devatenáctiletá Britka, která před čtyřmi lety se svými dvěma kamarádkami utekla z domova a přidala se k takzvanému Islámskému státu, přijde o britské občanství. Šamíma Begumová, která žije v uprchlickém táboře v Sýrii, přitom minulý týden řekla, že se chce vrátit do Británie. Mezitím porodila syna.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šamíma Begumová na letišti Gatwick v únoru 2015 | Zdroj: Profimedia/Metropolitan Police

Portál televize ITV informoval, že rodina Begumové v úterý dostala dopis, v němž ji ministerstvo vnitra informovalo o tom, že šéf resortu Sajid Javid rozhodl o odebrání britského občanství jejich dceři.

Exclusive: Shamima Begum has had her UK citizenship revoked by the British government, this letter seen by ITV News shows itv.com/news/2019-02-1…

19:39 – 19. 02. 2019

2833 6645

Ministerští úředníci rodiče požádali, aby svoji dceru o tomto rozhodnutí informovali a že má právo se proti němu odvolat.

„Zvažujeme všechny možné právní cesty, jak toto rozhodnutí napadnout,“ uvedl právní zástupce rodiny.

Vezměte si zpět 800 islamistů, jinak je propustíme a půjdou k vám, vzkázal evropským státům Trump

Číst článek

Ministr vnitra Javid před několika dny v souvislosti s případem Šamímy Begumové varoval, že hodlá zabránit Britům, kteří odešli na Blízký východ a přidali se tam k teroristickým organizacím, v návratu do vlasti.

Jako jednu z možností, jak to udělat, zmínil, že budou zbaveni britského občanství. Připomněl, že tak se to stalo v případech více než stovky lidí, kteří mají dvojí občanství. Begumová je také občankou Bangladéše.

Londýňanky Begumová, Amira Abaseová a Kadiza Sultanaová utekly z domova ve věku 15, respektive 16 let. Sultanaová zemřela při náletu v roce 2016. Podobně jako tisíce jiných mladých Evropanů se nechaly nalákat do samozvaného chalífátu, který na obsazených částech Sýrie a Iráku vyhlásil Islámský stát.

Begumová v uplynulých letech porodila dvě děti, které však zemřely v důsledku podvýživy a nemocí. Třetí se jí narodilo v neděli. Podle informací právního zástupce její rodiny byla ona i její syn v pořádku. Její rodiče však dali najevo obavy o její psychický stav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme