Britové a Francouzi chtějí vyzbrojit umírněné syrské povstalce. Česko je proti

Evropská unie by měla v pondělí projednávat otázku možného vyzbrojování syrských rebelů. Oficiálním dodávkám zbraní zatím brání embargo, které sama Unie před dvěma lety zavedla, tehdy ovšem s cílem, aby zbraně nesloužily Asadovu režimu. Británie s Francií jsou pro vyzbrojení, Česká republika, Rakousko nebo skandinávské státy protestují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci proti režimu bašára Asada

Povstalci proti režimu bašára Asada | Foto: Mustafa Karali | Zdroj: ČTK

Některé státy nyní prosazují, aby zbrojní dodávky naopak pomohly povstalcům. Omezení či zrušení zbrojního embarga prosazují hlavně Velká Británie s Francií.

Obě země tvrdí, že pokud se nedodají zbraně umírněným povstalcům, pouze to posílí pozici Bašára Asada, který má ve vojensky navrch, a bude to posilovat muslimské opoziční radikály, kteří dostávají bez ohledu na embargo například zbraně pašované za saúdskoarabské peníze.

Opačný názor má v Evropské unii tábor, v němž hrají důležitou roli Česká republika, skandinávské země či Rakousko. Podle těchto zemí už je v Sýrii zbraní až příliš a je třeba se soustředit na mírové, diplomatické řešení tohoto konfliktu, než sázet na to, kdo bude mít více zbraní a kdo za nějakou delší dobu konflikt definitivně vyhraje.

Vyzbrojení povstalců posílí jejich vyjednávací pozici

Debata o vyzbrojování povstalců se přitom vede v době, kdy se chystá mezinárodní mírová konference Ženevě. Zastánci vyzbrojování povstalců ale říkají, že to bude nátlakový nástroj na syrskou vládu, protože kdyby se mírové rozhovory uskutečnily dnes, měla by syrská vláda navrch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s blízkovýchodním zpravodajem Českého rozhlasu Břetislavem Turečkem o možném vyzbrojení syrských povstalců státy Evropské unie

Vládní síly v posledních dnech úspěšně vytlačily povstalce z mnoha míst, už týden probíhá ofenziva v poměrně strategickém městě Kusajr nedaleko Libanonu. A kdo má navrch na bitevním poli, má lepší pozici i při vyjednávání.

Vůdce libanonského hnutí Hizballáh otevřeně přiznal, že jeho ozbrojenci bojují v syrské válce na straně vládních sil, mrtvé už počítá na desítky. Hizballáh argumentuje tím, že na straně povstalců jsou tisíce sunnitských bojovníků z celého Blízkého východu.

Břetislav Tureček, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme