Britové budou v roce 2016 pravděpodobně rozhodovat o setrvání v EU

Nejspíš letos v létě nebo na podzim zamíří Britové k hlasovacím urnám v historickém referendu o případném odchodu z Evropské unie. Premiér David Cameron se snaží vyjednat nové podmínky britského členství. Doufá, že by se rámcová dohoda mohla uzavřít už na únorovém summitu EU.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (Ilustrační foto).

Evropská unie (Ilustrační foto). | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Rok 2016 - to jsou pro Brity 90. narozeniny Jejího Veličenstva, královny Alžběty II., nebo 400 let od smrti ‚velkého barda‘ Williama Shakespeara. Událostí číslo jedna ale bude bezesporu referendum o případném odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Ministerský předseda v novoročním poselství připomněl, že se snaží tvrdě vyjednávat, aby napravil a změnil věci, které Britům na současné podobě členství nejvíc vadí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brity zřejmě letos čeká referendum o případném odchodu Spojeného království z Evropské unie. Více od londýnského zpravodaje Jiřího Hoška

Davida Camerona podle vlastních slov pohání jediná věc, a sice to, že jedná v britském národním zájmu. Premiér pořád neupřesnil termín unijního referenda, ani definitivně neřekl, jestli bude v kampani vystupovat za setrvání Británie v EU.

Státní tajemník pro evropské záležitosti na britském ministerstvu zahraničí David Lidington Českému rozhlasu řekl, že pro termín referenda je klíčová rychlost a úspěšnost vyjednávání s partnery v Evropské unii:

„Pokud se jednání protáhnout do pozdního jara, pak se ohledně hlasování bavíme o podzimu 2016. David Cameron nenechává nikoho na pochybách, že hybatelem termínu referenda je obsah požadovaných změn, a nikoli obráceně! Premiér nenosí v hlavě konkrétní datum, a není pravda, že by se spokojil s čímkoli, co do tohoto termínu dojedná. “

Spojené království naráží na odpor ohledně požadavku omezit zaměstnanecké benefity pro unijní přistěhovalce po příjezdu do Británie a snížit tak migraci z EU.

Podle expertů budou Britové nejvíce slyšet na otázky jako je jistota pracovních míst nebo ekonomická budoucnost země.

Mohl by se tak opakovat scénář před skotským referendem, které nakonec rozhodl strach lidí z ekonomické budoucnosti Skotska mimo Spojené království. I když není pochyb o tom, že by Británie ekonomicky přežila i mimo Evropskou unii.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme