Britové horečnatě pátrají po zdroji viru ptačí chřipky

Po potvrzení smrtonosného viru H5N1 ptačí chřipky na farmě Bernarda Matthewse ve východní Anglii se chýlí ke konci utrácení všech 160 tisíc krůt na této farmě a odborníci se usilovně snaží zjistit zdroj infekce. Pohyb veškerého ptactva a drůbeže po celé Británii je zakázán a bylo svoláno zvláštní zasedání vládního bezpečnostního výboru COBRA k projednání nejnutnějších opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie střeží farmu v Lowestoftu

Britská policie střeží farmu v Lowestoftu | Foto: AFP

I když jde o vrcholně nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1, jemuž ve světě podlehlo celkem164 lidí a zatím proti němu není účinná vakcína, podle britských odborníků bezprostřední nebezpečí člověku nehrozí. Podle informace BBC britští chovatelé drůbeže se obávají tržních důsledků infekce - Japonsko již pozastavilo dovoz britského ptactva všeho druhu.

Bernard Matthews, mezi jehož krůtami na farmě sedmadvacet kilometrů od východoanglického rybářského přístavu Lowestoft byl virus H5N1 potvrzen, dostane odškodnění za každou ze sto šedesáti tisíc nuceně utracených krůt. Mezitím se patologové usilovně snaží zjistit zdroj této infekce. Někteří se domnívají, že do Británie virus zanesli stěhovaví ptáci. V rozhlasových zprávách BBC byla nynější britská infekce přirovnána k výskytu téhož viru mezi husami v Maďarsku minulý měsíc.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme