Britové mají plán na snížení migrace. Počítá s pasy pro Evropany a omezením pro rodiny

Britské ministerstvo vnitra vypracovalo návrh plánu, jak omezit počet přistěhovalců ze zemí Evropské unie. Vyplývá to z uniklého dokumentu, o kterém informoval britský Guardian. Plán počítá jak s omezením pro kvalifikované pracovníky, tak pro lidi, kteří si chtějí do Velké Británie přivést svou rodinu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní pasy, pas, cestovní doklad | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ve zhruba 82 stránkovém textu je několik opatření. Celý plán se nese v duchu, že by imigrace měla být přínosná nejen pro samotné přistěhovalce, ale také celkově pro Velkou Británii.

S brexitem se nesmíříme. Britové sbírají v ulicích podpisy proti odchodu z EU

Číst článek

Návrh ministerstva vnitra zavádí například dvou letý pobyt pro méně kvalifikované zaměstnance. Pracovníci s vyšším vzděláním a zkušenostmi by pak mohli v zemi zůstat od tří do pěti let. Dokument taky předpokládá postupné zavádění nového imigračního systému a obsahuje omezení pro lidi, kteří chtějí do Velké Británie přicestovat s rodinou.

Pokud by občan Evropské unie chtěl přivést do Británie rodinu, která žije mimo EU, bude muset vydělávat víc než 18 a půl tisíce liber ročně, což je v přepočtu přes půl milionu korun. Toto opatření by podle Guardianu mohlo znamenat rozdělení tisíců rodin. Dokument ale zatím nebyl schválený na vládní úrovni.

Omezení pro cesty do Británie

Všichni občané ze zemí Evropské unie budou muset do Británie cestovat s pasem ne jen s občankou. Navíc doklady s povolením k pobytu delšímu než pět měsíců mají obsahovat biometrické údaje. Britský ministr pro migraci Brandon Lewis už koncem července potvrdil, že volný pohyb pracovníků mezi Británií a Evropskou unií skončí ve chvíli, kdy země unii opustí. V tu dobu, tedy na jaře 2019, už podle něj bude platit nový imigrační systém.

Britská ministryně vnitra už dřív řekla, že by nová pravidla pro omezení migrace měla vyhovovat jak britským podnikům, tak i širší veřejnosti. Dokument se podle Guardianu zatím dostal k ministrům a výše postaveným vládním pracovníkům. Už teď prý ale vyvolal roztržky mezi členy kabinetu, kteří se snaží vyrovnávat požadavky britských firem a podniků s tou částí veřejnosti, která podporuje takzvaný tvrdý Brexit. Podle Guardianu by tento dokument mohl vyvolat taky kritiku a odvetné reakce z ostatních 27 zemí Evropské unie.

Labouristé otočili ohledně brexitu. Zásadně, ale možná ne naposledy...

Číst článek

133 000 lidí ročně

Ministerstvo vnitra chce výrazně omezit počty migrantů v zemi. Podle Guardianu dlouhodobá migrace minulý rok klesla na 133 000 lidí. Cílem je ale tento počet ještě snížit, což v současné době podle ministerstva vnitra není možné, protože občané EU mají právo volně se pohybovat v Evropské unii a to bez ohledu na ekonomické dopady a potřeby jednotlivých zemí.

Britské ministerstvo vnitra se brání tím, že nechce zastavit migraci ze zemí unie, jen ji chce prý lépe kontrolovat. Podle zatím posledních bilancí Evropské komise žije v Británii asi přes 3 milióny lidí z jiných zemí EU. Britů žije v unii podstatně méně, a to zhruba 1 milion a dvě stě tisíc.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme