Britové milují své pláže

"Ty české rybníky jsou jako stříbro slité, žíhané temnem stínů pod oblaky," psal básník Antonín Sova ve sbírce "Z mého kraje" vydané v roce 1892. Angličané, na rozdíl od nás Čechů, mnoha rybníky neoplývají, i když je také znají. I Angličané milují vodu, nicméně spíš mořskou, a v létě místo u rybníka tráví své chvíle často na mořské pláži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motorový člun | Foto: Suzuki

Skoti a další národové Británie podobně, ale ve Skotsku je přece jen poněkud proměnlivější počasí, což zdůraznil skotský komik Jimmy Connolly výrokem: "Komu se nelíbí skotské počasí, ať počká dvacet minut".

Nyní zpět k té pláži - podle jedné anglické písničky z dvacátých let minulého století v poledne vyrazí na slunce jen blázniví psi a Angličané, avšak od té doby už uplynulo hodně vody; letošní léto je obzvášť horké, takže v poledne na příklad na pláži v jihoangolckém Brightonu kromě psů a bláznivých Angličanů najdete také spoustu jiných charaketerů - silnice vedoucí k moři jsou v těchto dnech doslova nabité auty výletníků.

Anglická pláž je proslulá instituce, patří k ní plážová kultura od fish and chips, totiž smažených ryby s hranůlky, přes zmrzlinu a nafukovací čluny až po rozpustilé karikatury na pohlednicích - typickým námětem těch pohlednic jsou krásně namalované dívky v bikinách, které poutají pozornost otylých mužů středního věku.

Ne že bych chtěl mluvit o sobě, ale taková je situace, otylost se na anglických plážích v posledních letech producíruje nejen ve střední věkové kategorii, čemuž prý vděčíme právě oněm smaženým rybám a hranůlkům, je to stále nejoblíbenější strava anglických dětí i jejich rodičů. U jezera Garda v severní Itálii jsem onehdy viděl otylou Italku, za kterou kráčel její manžel a dostal hlasitě vynadáno, když ho spatřila, jak se dívá na krásné dívky kolem.

Nic takového se na anglické pláži nemůže stát, protože tady si muži prohlížejí krásné dívky jen nenápadně, až ležérně, jak si mi postěžovala jedna pohledná česká krajanka, která prohlásila: "Když kráčím po ulici v Praze nebo v Paříži, cítím se jako žena, protože se po mně ohlížejí muži; když jdu po pláži v Anglii, tak si mně nikdo nevšimne."

Něco na tom bude, Angličané na krásu dívek neciví tak jako my kontinentálci. Nicméně snad Vám mohu vám prozradit, že ta dívka co si stěžovala, se provdala za Angličana. Kde se potkali? Na pláži v Brightonu a mají se rádi.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme