Britové nechtějí euroústavu

V Británii si nepřejí ústavu Evropské unie. Alespoň to vyplynulo z výsledků průzkumu veřejného mínění, které zveřejnila reflexní skupina britských euroskeptiků. V referendu k přijetí tohoto zákona by totiž vyhráli jeho odpůrci. Podle ankety by evropskou ústavu odmítlo 57 procent respondentů a podpořilo by ji pouze 28 procent lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn, Big Ben | Foto: Ladislav Kylar

Rovněž 28 procent účastníků průzkumu věří, že labouristický premiér Tony Blair by dokázal zajistit, aby si Británie uchovala plnou kontrolu nad domácí daňovou politiku, obranou, justicí a azylovou politikou i v případě, že země ústavu Evropské unie přijme. Dalších 64 procent respondentů naopak v tomto směru Blairovi naprosto nedůvěřuje.

Jen 16 procent osob z celkového počtu 580 respondentů si myslí, že Británie by měla přijmout ústavu EU někdy později. Podle jiné sondáže, kterou pro dnešní Sunday Times uspořádal ústav YouGov mezi 1300 osobami, by proti evropské ústavě hlasovalo 49 procent britských voličů a 23 procent by ji podpořilo.

Jak napsal sobotní list News of the World and the Business, skupina 28 významných britských podnikatelů napsala Blairovi dopis, v němž signatáři oznamují, že zahájili kampaň proti evropské ústavě. Podle nedělníku Mail on Sunday se zhruba stovka poslanců za Blairovu Labouristickou stranu připravuje ke vzpouře proti premiérovi vytvořením nového protievropského uskupení nazvaného Labouristé proti superstátu.

Milan Kopp, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme