Britové omylem nasadili do bojů v Iráku nezletilé vojáky

Britskou armádou zmítá skandál. Vyšlo totiž najevo, že do bojových operací v Iráku vyslala v rozporu s konvencí OSN patnáct vojáků mladších 18 let, včetně čtyř dívek. Během poslaneckých interpelací to připustil člen Blairova kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják v Iráku | Zdroj: ČTK

Náměstek ministra obrany Adam Ingram v písemné odpovědi na interpelaci v parlamentu uvedl, že k těmto patnácti případům došlo mezi červnem 2003 a červencem 2005.

Většina z těchto vojáků měla krátce před osmnáctými narozeninami a byli odvoláni z aktivní služby během několika týdnů po příjezdu do Iráku. Čtyři z nich byly dívky.

Mluvčí opozičních liberálních demokratů Sara Teatherová vyzvala premiéra, aby se za chybu omluvil. "Tato neomluvitelná chyba odhaluje otřesnou úroveň neschopnosti vlády. Pravidla vztahující se na vysílání osob mladších osmnácti let do konfliktu existují z konkrétních důvodů," prohlásila poslankyně.

Teatherová dodala, že tak mladí lidé nejsou mentálně ani emocionálně připraveni na krveprolití v rozsahu, jaký existuje v Iráku. Velká Británie přitom v roce 2003 podepsala protokol ke konvenci OSN o právech dítěte, která zakazuje zapojení příslušníků ozbrojených sil mladších osmnácti let do bojových operací.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme