Britové oslaví na Temži diamantové jubileum Jejího Veličenstva

Její Veličenstvo Alžběta II. a spolu s ní mnoho Britů letos v červnu oslaví tzv. diamantové jubileum. Královnou se princezna Alžběta stala hned po smrti svého otce Jiřího VI. v únoru 1952. Ale ke korunovaci došlo až 2. června ve Westminsterském opatství v Londýně. Oslavy tak letos vyvrcholí v neděli 3. června, kdy bude na Temži téměř tisíc plavidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. | Foto: Provincial Archives of Alberta

Dvě z nich ale budou významnější než ty ostatní. Říká se jim královské čluny.

Na jednom se bude plavit královna s manželem, vévodou edinburským a ten druhý bude královně věnován darem.

Královna se poplaví na 64 metrů dlouhé luxusní motorové lodi Spirit of Chartwell, které budou dominovat dva zlaté trůny s baldachýnem na horní palubě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Královna oslavi tzv. diamantové jubileum na luxusní motorové lodi Spirit of Chartwell.mp3

Druhý člun, který se teprve vyrábí, je třicet metrů dlouhá veslice. Předlohou je staré plavidlo Vikingů. Pohyb člunu obstará 18 královských lodníků. Hlavním veslařem bude olympijský vítěz Sir Steven Geoffrey Redgrave.

Náklady na stavbu lodi, jejímž hlavním materiálem je kaštan, se pohybují v hodnotě půl milionu liber. S nápadem jubilejní královské plavby přišel před lety princ Charles. Navrhl, aby se královna a její hosté plavili z centrálního Londýna do paláce Hampton Court, jak činili monarchové v minulosti.

Milan Kocourek, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme