Britové plní volební místnosti. Očekává se výjimečná účast

Britové v historickém referendu rozhodují o setrvání své země v Evropské unii. Vyjádřit se může celkem 46,5 milionu oprávněných voličů, což je prý v moderní britské historii vůbec největší počet lidí, kteří mají právo hlasovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britové hlasují v referendu, které rozhodne o setrvání země v Evropské unii | Zdroj: Reuters

Čím více Britů se referenda zúčastní, tím pravděpodobnější je podle analytiků to, že Velká Británie osmadvacítku neopustí.

Bookmakeři předpokládají, že by se volební účast mohla pohybovat nad hranicí 70 procent, optimisté mluví i o 75 procentech.

„Myslím si, že lidé se rozhodují na základě svých emocí, což často může vést k vyšší volební účasti než v případě voleb, v nichž lidé volí čistě rozumem. Podobné to bylo i v případě skotského referenda. Tam jsme také zaznamenali náhlý nárůst volební účasti, když byli lidé emocionálně angažovaní,“ upozornil v rozhovoru pro Český rozhlas analytik Ústavu mezinárodních vztahů Benjamin Tallis.

Zatímco v Londýně začal volební den hustým deštěm a ani odhady meteorologů nejsou příliš optimistické, v Edinburghu je počasí příznivější. Někteří odborníci se proto začali ptát, nakolik může účast v referendu ovlivnit právě počasí.

 

Britskému referendu nepřeje počasí. Déšť a záplavy zkomplikovaly dopravu

Číst článek

Britové hlasují v referendu, které rozhodne o setrvání země v Evropské unii | Foto: Reuters

Cestování, práce, rodina, dědictví. Co by brexit změnil pro Čechy?

Číst článek

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme