Britové připravují novelu zákona o nástupnictví. Ve prospěch žen

Dnes se žení britský následník trůnu, princ William, jeho nastávající Kate Middletonová ale není šlechtického původu. Poslední král, který se o to pokusil, byl jeho praprastrýc Edvard VIII, který se kvůli svatbě s Američankou Wallis Simpsonovou musel vzdát nároku na trůn za sebe i své potomky. Podle profesorky Lenky Rovné z Fakulty sociálních věd UK podobná následnická krize ale nyní nehrozí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británie svatba

Británie svatba | Zdroj: ČTK

„Právě naopak. Tento sňatek má velkou podporu Britů, protože to svědčí o určité modernizaci monarchie,“ vysvětluje.

Princ Harry se podle ní hned tak trůnu nedočká. Obzvláště pokud se novomanželům narodí potomci. Nástupnictví na trůn se řídí podle zákona z roku 1701. Jasně říká, že starší sourozenci mají přednost. Leda že by se jako první narodila dcera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesorka z FSV UK vysvětluje, jak je to s nástupnictvím v Británii

„Nástupnicí by pak byla ona. Pokud by ale druhorozený byl syn, přeskočí ji,“ říká profesorka Rovná z Univerzity Karlovy.

Pro Williamovy děti už to ale možná platit nebude. Britský vicepremiér Nick Clegg vyjednává o radikální změně zákona. Chce zrušit diskriminaci žen. Podle nového návrhu by se do pořadí potomci dostávali bez ohledu na pohlaví.

Se změnou ale bude muset souhlasit všech šestnáct svrchovaných zemí, které uznávají britského panovníka za hlavu státu. Nový Zéland už tuto myšlenku podpořil.

Když už se ale bude řešit změna nástupnictví, je podle profesorky Rovné možné, že se někdo pokusí vznést dlouho diskutovaný návrh, aby byl přeskočen princ Charles. Královna Alžběta II. má nakročeno k tomu, aby vystřídala královnu Viktorii jako nejdéle vládnoucí britský panovník. A Charlesovi už je dnes 62 let.

Neodpustitelný rozvod

Mnohem větší překážkou by mohla být nízká oblíbenost prince Charlese. Mnoho lidí mu stále nemůže zapomenout rozvod s Dianou. A v době, kdy se v mnoha zemích diskutuje o tom, zda pokračovat pod britskou korunou, o které si myslí, že je jim příliš vzdálená, může dostat přednost mladý charismatický pár nepoznamenaný skandály.

Velkou roli může sehrát britský parlament. Teoreticky by mohl odhlasovat i výjimku k nástupnickému zákonu. Tak daleko ale pravděpodobně nebude potřeba zajít. Profesorka Rovná připomíná precedens ze 30. let minulého století.

„Tak to bylo v případě Edvarda, kde byl tlak parlamentu a král potom sám abdikoval,“ připomíná.

I když spekulace na toto téma patří spíše do žánru fantasy, jako jeden z možných scénářů se nabízí ten, kdy se Charles zapíše do historie jako panovník, velmi rychle se ale trůnu vzdá a přenechá ho svému synovi.

Ondřej Bouda, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme