Britové připravují rozsáhlou studii o kvalitě života

Britský statistický úřad chystá rozsáhlý průzkum kvality života ve Velké Británii. Chce statisticky co nejvěrněji definovat spokojenost člověka. Rozsáhlý projekt odstartoval sám premiér David Cameron.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Jak v Odpoledním Radiožurnálu vysvětlil spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek, premiér Cameron není spokojen s dosavadními definicemi anglického slova happiness, což znamená pocit blaženosti.

„Premiér se domnívá, že definice pokroku slova happiness jsou příliš orientované na ekonomický růst a jako takové jsou pak nedokonalé. Proto chce dát podnět k celostátní debatě pod patronátem britského statistického úřadu,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Připravovaný průzkum kvality života v Británii přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek.

Program má začít v dubnu. A jak Kocourek dodal, bude to celostátní průzkum názorů Britů o kvalitě života. „Premiér chce, aby se pokrok celé Británie začal měřit nikoli jen ukazateli jako HDP, ale také ukazateli zlepšování života. Nejde jen o životní úroveň, ale o kvalitu života s přihlédnutím například ke zdraví, úrovni vzdělání, nerovnosti v příjmech či životnímu prostředí,“ dodal.

Zpravodajové londýnských Timesů ale připomínají, že průzkum tohoto typu se už provádí v Kanadě a ve Francii. A jak uvedl Kocourek, také zpravodaj BBC poznamenává, že Cameronův program není první.

„Že lepší měřítka happiness, než ta vyplývající z ekonomického bohatství národa, nabízejí například Světová banka, Evropská komise a OSN,“ doplnil s tím, že projekt bude podle informace BBC stát dvě miliardy liber.

Milan Kocourek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme