Britové propuštění z íránského zajetí se vrátili domů

Letadlo s 15 britskými námořníky na palubě v poledne přistálo na londýnském letišti Heathrow. Britové byli téměř dva týdny zadržováni v Íránu kvůli údajnému nezákonnému proniknutí do íránských výsostných vod. Prezident Ahmadínežád včera nečekaně oznámil jejich propuštění jako "velikonoční dar britskému lidu". Britský premiér Tony Blair znovu odmítl íránskou verzi incidentu a současně popřel, že Londýn za propuštění námořníků zaplatil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští vojáci zadržovaní v Íránu

Britští vojáci zadržovaní v Íránu | Zdroj: ČTK

Skupina patnácti námořníků přistála na letišti Heathrow v pravé poledne. Hned nasedli do vojenského vrtulníku a byli přepraveni na námořní základnu v západoanglickém hrabství Devon, kde podají zprávy o svém pobytu v Íránu a sejdou se se svými rodinami.

Před odletem z Teheránu několik z nich promluvilo v íránské televizi a děkovali za své propuštění. Poručík Felix Carman a jediná žena mezi zadržovanými, šestadvacetiletá Faye Turneyová, v íránské televizi řekli, že se s nimi zacházelo dobře.

Ve chvíli jejich přistání vystoupil premiér Tony Blair s prohlášením před svou úřadovnou v Downing Street. Řekl, že s Íránci nedošlo k žádné dohodě o propuštění zadržovaných, a uvedl jejich návrat do kontrastu se střízlivou a drsnou realitou v irácké Basře, kde byli zabiti čtyři britští vojáci teroristickým činem, jak řekl. Premiér zopakoval obvinění, že uvnitř íránského režimu jsou síly, které financují a podporují terorismus v Iráku.

I když íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád zopakoval tvrzení, že členové britské vojenské posádky byli v íránských teritoriálních vodách, britská strana nadále trvá na tom, že byli v iráckých vodách v souladu s mandátem OSN a jejich doznání o opaku bylo vynuceno.

Íránský prezident na včerejší tiskové konferenci označil propuštění skupiny čtrnácti mužů a jedné ženy za dar Británii. "Ačkoli máme nezpochybnitelné právo postavit námořníky před soud, rozhodl jsem se na počest výročí narození proroka Mohammeda obdarovat britský lid. Všichni britští námořníci jsou volní a mohou se vrátit zpět do vlasti. Nebudeme je soudit, protože se přiznali k narušení našich výsostných vod," řekl Ahmadínežád.

Premiér Tony Blair ve svém předchozím prohlášení propuštění britských vojáků přivítal. "Po celou dobu jsme postupovali uvážlivě, pevně, ale klidně. Nevyjednávali jsme, ale nevydali jsme se ani cestou konfrontace. Rád bych poděkoval všem spojencům v Evropě, v OSN, v Radě bezpečnosti i našim spojencům v oblasti," uvedl Blair.

Prezidenta Ahmadínežáda přímo neoslovil, ale zdůraznil, že Británie nepřeje íránskému lidu nic špatného, naopak, respektuje jeho starou důstojnou civilizaci, a veškeré neshody, které má s íránskou vládou, chce řešit pokojně prostřednictvím dialogu. Pozorovatelé zaznamenávají, že krize skončila. Podle některých informací sehrály klíčovou roli při jejím vyřešení Sýrie a Katar.

Zpravodaj BBC cituje bývalého britského velvyslance v Íránu Richarda Daltona, který prohlásil, že pověst Íránu touto epizodou utrpěla v hlavních městech řady zemí, včetně těch, které se zapojily do snah o propuštění zadržovaných.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme