Britové protestují proti přílišné přísnosti soudů k výtržníkům

Ve Velké Británii už probíhají první soudní řízení a padají rozsudky vůči lidem, kteří se podíleli na nedávných nepokojích a rabování a pouličním násilí v britských městech. Policie během nich zatkla více než tři tisíce výtržníků a přes 1200 se jich už ocitlo před soudy. Dnes ráno se v Británii objevila vlna protestů proti příliš velké přísnosti soudů a proti příliš rychlému soudnímu řízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté hlídkují před londýnským magistrátním soudem.

Policisté hlídkují před londýnským magistrátním soudem. | Zdroj: Reuters

Škála trestů odpovídá tomu, že méně závažné přestupky nebo trestné činy projednávají soudy nižší úrovně, tedy magistrátní soudy, které mají pouze omezenou pravomoc udílet tresty odnětí svobody do čtyř a ve výjimečných případech do šesti let.

Nejzávažnější případy žhářství nebo přímého ohrožení na životě byly z magistrátních soudů postoupeny ke korunním soudům, které odpovídají v České republice zhruba krajským soudům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Ivan Kytka mluví o trestech pro výtržníky ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Pokud jde o přísnost trestů, sahají v podstatě od napomenutí či vztyčeného ukazováčku soudce v Manchesteru na dvanáctiletého chlapce, který si odnesl minerálku z vyrabovaného obchodu, až po čtyřleté tresty odnětí svobody pro ty, kteří v Londýně organizovali přes sociální sítě ony nepokoje.

Velkou pozornost vzbudil včerejší rozsudek nad dvěma britskými mladíky, kteří byli odsouzeni ke čtyřem letům vězení za to, že na Facebooku vyzvali ostatní, aby se zapojili do vlny násilností a rabování, která minulý týden zasáhla Británii. Ani jedna z výzev obou odsouzených přitom podle policie nezpůsobila přímé škody.

V trestním zákoníku, který platí v Anglii a ve Walesu, je skutková podstata trestného činu podněcování k násilí. Obžalobě se podařilo prokázat, že na základě výzev dvou chlapců, které se objevily na Facebooku, se na určitém místě v Londýně soustředilo několik desítek chuligánů, kteří potom rabovali.

Protesty probíhaly ve velkých městech – v Londýně, Birminghamu, Manchesteru, Liverpoolu, Leedsu a Nottinghamu.

Ivan Kytka, Václav Sochor, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme