Britové sázejí na nadcházející parlamentní volby horentní částky, vsadit se dá na cokoli

Až 100 milionů liber, v přepočtu 3,75 miliardy korun, prosází Britové na nadcházející parlamentní volby. Tak enormní zájem sázkařů poutá hlasování, které přitom experti považují za jedno z nejméně předvídatelných v moderní historii. Sázet lze na celkové výsledky, složení nové vlády i na osud stranických lídrů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky britských parlamentních voleb budou známy 7. května

Výsledky britských parlamentních voleb budou známy 7. května | Zdroj: Reuters

Matthew Shaddick, hlavní politický bookmaker sázkové kanceláře Ladbrokes, stojí nad interaktivní mapou Británie se všemi 650 volebními okrsky.

Ty jsou zbarvené podle toho, který kandidát tam má podle aktuálních kurzů největší šanci zvítězit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britové na nadcházející parlamentní volby sázejí horentní částky. Rozhovor s politickým bookmakerem natočil zpravodaj Jiří Hošek

„Co se týče povolební situace, je teď z hlediska kurzů nejpravděpodobnější menšinová vláda labouristů. I když třeba nezískají tolik křesel co konzervativci, bude pro ně trochu jednodušší sestavit kabinet,“ říká Matthew.

„Asi můžou počítat s podporou Skotské národní strany, ale třeba také s pomocí zelených nebo velšských nacionalistů. Možná se najde i nějaký liberální demokrat, který je podpoří," uvádí bookmaker, podle něhož se nejspíš na letošní volby prosází až trojnásobek toho, co Britové vydali za volební sázenky před pěti lety.

„Klademe velký důraz na politické modely, které experti připravují pro jednotlivé volební okrsky. Ale v první řadě upravujeme kurzy podle toho, na které kandidáty lidé na jednotlivých místech Spojeného království sázejí,“ vysvětluje.

Představitelé britských stran v televizním vystoupení | Foto: Reuters

U Ladbrokes se dá v souvislosti s volbami vsadit úplně na všechno. Na přání vám bookmaker vypíše kombinovaný kurz i na zcela nesouvisející události. Tedy, že volby vyhrají konzervativci, v den hlasování se vévodkyni Catherine narodí druhý potomek a ve Velké národní bude mít vítězný kůň náskok tří a více délek.

„Sází se třeba na to, že konzervativci dostanou od voličů nejvíce hlasů, ale že získají méně poslaneckých křesel než labouristé. To je jedna ze zvláštností britského volebního systému. Na to se teď sází v kurzu 4:1, tak to je docela dobře možné,“ prozrazuje.

Premiér David Cameron (Konzervativní strana) během volební kampaně | Foto: Reuters

Byť tato alternativa nemá ve Spojeném království velkou tradici, podle Matthewa Shaddicka klesl kurz na vytvoření velké koalice ze 100:1 na 30:1. Hodně se prý sází i na výsledky ve skotských volebních okrscích.

„Aktuálně předpovídáme, že Skotská národní strana získá 41 mandátů. To by byl senzační výsledek, protože v posledních volbách obsadila jen 6 křesel. Nacionalisté sice ztratili skotské referendum, ale teď v průzkumech triumfují. Ve Skotsku budou asi jasně největší stranou a velmi pravděpodobně budou mít velké slovo v jednáních o příští vládě,“ domnívá se.

Lídr labouristů Ed Miliband | Foto: Reuters

Většina klientů Ladbrokes vsadí na parlamentní volby od 20 do 30 liber. Zatím nejvyšší částku 200 000 liber, v přepočtu 7,5 milionu korun, vložil neznámý sázející na variantu, že žádná ze stran nezíská 7. května nadpoloviční většinu křesel v Dolní sněmovně.

Nigel Farage, předseda euroskeptické strany UKIP | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme