Britové se bouří proti plánované návštěvě Trumpa. Petici už podepsal přes milion lidí

Britská vláda odmítla zrušit státní návštěvu Donalda Trumpa. Takový krok by podle ní zničil vše, čeho se premiérce Therese Mayové podařilo při jednáních s novým americkým prezidentem dosáhnout. Petici žádající odvolání Trumpovy cesty podepsal za jediný den přes milion lidí, informuje o tom agentura Reuters. K tomu, aby se jí musel zabývat parlament, stačí přitom 100 tisíc podpisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump. | Zdroj: Reuters

„Donald Trump by měl mít umožněn přístup do Spojeného království jako šéf americké vlády, ale neměl by být zván na oficiální státní návštěvu, protože by to způsobilo ponížení Jejího Veličenstva královny,“ stojí na petici, kterou podepsal už více než milion lidí.

Signatáři šéfa Bílého domu kritizují kvůli zákazu vstupu občanů sedmi převážně muslimských zemí do Spojených států. Trumpova cesta vadí i britské opozici.

Ke zrušení návštěvy konzervativní vládu vyzval šéf labouristů Jeremy Corbyn nebo bývalý skotský premiér a zahraniční expert Skotské národní strany Alex Salmond.

Předseda liberálních demokratů Tim Farron podle BBC řekl, že Trump by do Británie měl přijet jedině, až svůj zákaz zruší. Jinak by podle něj premiérka Mayová postavila královnu do situace, kdy by musela přivítat muže, který brání britským občanům vstoupit na území Spojených států pouze na základě jejich víry. Trumpovo nařízení se totiž vztahuje i na lidi s dvojím občanstvím.

Jeho cestu do Spojeného království obě země ohlásily minulý týden při návštěvě britské premiérky v USA. Přesné datum ale zatím neoznámily.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme