Britové se loučí s královnou matkou

Ostatky královny matky, která zemřela v sobotu ve věku 101 let, byly za účasti příslušníků britské šlechty převezeny s vojenskými poctami do parlamentu. Trasu od Svatojakubského paláce do Westminster Hall, kde bude rakev až do úterního pohřbu vystavena, lemovaly tisíce Britů. Rakev na cestě do parlamentu doprovázelo 14 členů královské rodiny v čele s manželem královny, vévodou z Edinburgu a princi Charlesem, Williamem a Harrym. Vůbec poprvé v historii se procesí zúčastnila i žena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rakev s ostatky královny matky | Foto: ČTK/EPA

Podobných příležitostí se až dosud účastnili výhradně mužští členové královské rodiny. Tentokrát ale byla tradice porušena, když povolení zúčastnit se procesí dostala od královny Alžběty princezna Anna, vnučka zesnulé. Stejně jako její bratři přišla v důstojnické uniformě i se šavlí. Samotná královna se k obřadu připojila až ve Westminster Hall.

Procesí sledovaly prostřednictvím přímého přenosu miliony televizních diváků na celém světě. Veřejnost bude nyní mít až do úterý příležitost vzdát populární královně matce poslední poctu.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme