Britové si v předstihu připomínají 200. výročí bitvy u Trafalgaru

Admirál Horatio Nelson je jednou z nejbarvitějších postav britských dějin. Letos se v Británii slaví dvousté výročí jeho slavné bitvy u Trafalgaru. Je po ní pojmenováno významné náměstí v Londýně, jemuž vévodí Nelsonova socha na vysokém sloupu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plachetnice | Foto: portgot.se

O tom jak Britové vzpomínají tohoto neobvyklého námořníka, telefonoval náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Snad se na mne nebudete zlobit, když začnu s trochou historie - námořní bitva u Trafalgarského mysu nedaleko Španělska proti spojenému francouzsko-španělskému loďstvu císaře Napoleona se konala 21. října roku 1805. Oslavy dvoustého výročí začaly sedmého ledna. Právě byla vydána série známek připomínající trafalgarskou bitvu.

Nelson u Trafalgaru velel královskému námořnictvu ze své vlajkové lodi Victory, když byl smrtelně zraněn střelou francouzského ostřelovače. Zemřel právě když jeho muži hlásili vítězství. A nebylo to vítězství ledajaké. Vítězství v bitvě u Trafalgaru podle historiků zachránilo Anglii před Napoleonovou invazí. Nelsonova loď je v jihoanglickém přístavu Portsmouth vystavena v suchém doku a v jejích prostorách se pořádají různé akce letošních oslav. Já například bydlím v ulici svatého Vincenta, anglicky St Vincent Road. Je pojmenovaná po slavné bitvě u mysu toho jména v jižním Portugalsku. Tam Nelson v boji přišel o pravou ruku. Po jeho vítězných bitvách je zde pojmenováno kdeco - sousední ulice tady u nás se jmenuje Trafalgarská. Ulic a uliček tohoto jména jsou po celé Anglii stovky.

Nelson byl synem venkovského faráře a již ve dvanácti letech ho rodiče poslali do královského námořnictva. Ještě jako teenager onemocněl ve službě v Indii těžkou malárií, která z něj udělala inalidu, kromě toho, že po celý život trpěl nevyléčitelnou mořskou nemocí. Proslavil se v mnoha bitvách, za což byl povýšen do šlechtického stavu. Vzpomíná se na něj také jako na milence lady Emmy Hamiltonové, k níž zahořel láskou v Neapoli, kde ho ošetřovala po jeho zranění. Měl s ní dceru Horácii a s manželkou doma se rozešel.

Bitvou u Trafalgardu se ale proslavil nejvíc. Tam pronesl k námořníkům památná slova - "Od každého muže Anglie očekává, že vykoná svou povinnost." Tehdejší prohru Francouzi těžce nesli. A někteří snad ještě nesou, jak jsem měl možnost sledovat onehdy přímo na Trafalgarském náměstí v Londýně, když se tam můj francouzský kamarád Daniel marně snažil poučovat kolemjdoucí tvrzením, že ta socha na vysokém sloupu je Napoleon. Někteří se na něj dívali s údivem, jiní se smáli. Ale nevěřil mu nikdo.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme