Britové si začínají podmaňovat Basru

Nápor invazních sil se soustředí i na druhé největší irácké město Basra na jihu země. Britské tanky už údajně obsadily jeho centrum. V průběhu noci a dne tomu předcházela dosud nejrozsáhlejší akce britských vojáků, kteří město už dva týdny obléhají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britští vojáci u Basry | Zdroj: ČTK

Koaliční velení stále tvrdí, že v Basře probíhá vše podle plánu. Některé vojenské zdroje ale uvádějí, že se počítalo s mnohem rychlejším postupem britských vojáků do města, přičemž se koalice spoléhala na protisaddámovské nálady místního obyvatelstva.Pokud se potvrdí, že do centra Basry pronikly koaliční tanky a zůstanou tam, bude to znamenat další významný úspěch pro koalici.

Jak řekl televizi BBC plukovník Hugh Blackman, vojáci se setkali jen s omezeným odporem ozbrojenců věrných Saddámu Husajnovi. "Za uplynulých čtyřiadvacet hodin jsme viděli 200 až 300 fedajínů a normálních vojáků. Někteří utekli, jiní byli zabiti nebo zajati." Nyní vojáci dál pátrají po zbývajících ohniscích odporu. Ten je již tak slabý, že Britové považují již za bezpečné město obsadit.

Některé zprávy uvádějí, že civilisté Brity v Basře vřele vítají. "Místní obyvatelé jsou klidní a cítí se bezpeční. Přicházejí k opuštěným objektům a berou si to, na co mají podle jejich názorů právo. Není na nás, abychom se do toho pletli. Mají pocit, že je stát léta okrádal a teď si to berou zpět," uvedl Blackman.

Na hlavních dopravních tepnách vojáci staví kontrolní stanoviště se zátarasy. Britská námořní pěchota mezitím podnikla po dělostřelecké přípravě nový velký útok na jihozápadní předměstí Basry a zvláštní jednotky míří k centru města od jihu.

Britové o víkendu bombardovali mimo jiné i budovu, ve které se měl údajně zdržovat i velitel jižní části Iráku Alí Hasan Madžíd alias Chemický Alí, který před patnácti lety velel chemickému útoku proti iráckým Kurdům. Americké zdroje uvedly, že byla objevena těla jeho tělesných strážců. Zatím není jasné, zda je také Madžíd mrtev, irácká vláda ale jeho smrt dnes důrazně popřela.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme