Británie vyjednává o Britech odsouzených proruskými separatisty. Požaduje ochranu dle ženevských úmluv

Británie hodlá o dvou Britech, které proruští separatisté na východě Ukrajiny ve čtvrtek odsoudili k trestu smrti, upřednostnit jednání se zástupci Ukrajiny místo Ruska. V pátek to podle agentury Reuters řekl mluvčí britského premiéra Borise Johnsona.

Londýn/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z Britů odsouzených k trestu smrti Aiden Aslin

Jeden z Britů odsouzených k trestu smrti Aiden Aslin | Zdroj: Reuters

Soud v samozvané Doněcké lidové republice (DNR) ve čtvrtek nepravomocně odsoudil k trestu smrti dvojici Britů Aidena Aslina a Shauna Pinnera a Maročana Ibráhíma Sádúna. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová se případu v pátek věnovala v telefonickém rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou.

Na dotaz, zda Británie hodlá o propuštění svých občanů jednat s Ruskem, Johnsonův mluvčí odpověděl: „S Rusy nejednáme pravidelně.“

I utterly condemn the sentencing of Aiden Aslin and Shaun Pinner held by Russian proxies in eastern Ukraine.

They are prisoners of war. This is a sham judgment with absolutely no legitimacy.

My thoughts are with the families. We continue to do everything we can to support them.

17:03 – 09. 06. 2022

1698 8120

„Naší prioritou je spolupracovat s ukrajinskou vládou a pokusit se co nejrychleji zajistit jejich propuštění,“ řekl mluvčí. „Podle ženevských úmluv jim jako příslušníkům ukrajinských ozbrojených sil náleží ochrana, a proto s nimi (Ukrajinci) chceme nadále úzce spolupracovat a snažit se, aby byli co nejdříve propuštěni,“ dodal.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pátek v prohlášení na webu ministerstva uvedla, že se Británie má obrátit na úřady Doněcké lidové republiky. Zároveň poznamenala, že britská reakce na takové případy je „často hysterická“.

Nárok na ochranu

Rusko označuje dva Brity a jednoho Maročana, kteří byli zajati při službě u ukrajinských sil na východě Ukrajiny, za žoldnéře. Britská vláda tvrdí, že jsou váleční zajatci a mají nárok na ochranu podle ženevských úmluv.

Lavrov: Trest smrti vynesený soudem proruských separatistů nad zahraničními vojáky je oprávněný

Číst článek

Ze všech členských států OSN jen Rusko uznalo nezávislost DNR, zatímco mezinárodní společenství pokládá tuto oblast za součást Ukrajiny.

Osmadvacetiletý Aslin v Anglii pracoval jako pečovatel, píše web BBC. V Sýrii bojoval s kurdskými jednotkami proti teroristické skupině Islámský stát (IS). Jeho snoubenka je Ukrajinka a na Ukrajinu se přestěhoval v roce 2018, od téhož roku sloužil u námořní pěchoty ukrajinských sil. Má britské a ukrajinské občanství.

Osmačtyřicetiletý Pinner byl vojákem britské armády. Na Ukrajinu se přestěhoval v roce 2018. Má ukrajinskou manželku a podle své rodiny má ukrajinské námořní pěchoty tříletou smlouvu, která má vypršet na konci letošního roku. Po vypršení smlouvy se podle rodiny chtěl na Ukrajině věnovat humanitární činnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme