Britové volí - favoritem jsou Blairovi labouristé

Britové dnes volí nový parlament. Svými hlasy rozhodnou, jestli potřetí v řadě za sebou zvítězí labouristé Tonyho Blaira. Ten by si tak připsal historický úspěch. Ještě žádný lídr této strany na něco takového nedosáhl. Předvolební průzkumy naznačují, že by se to Blairovi mělo podařit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair a Gordon Brown

Tony Blair a Gordon Brown | Zdroj: ČTK

NOP předpovídá, že vládnoucí strana získá 36% hlasů, zatímco konzervativci 33%. Další sondáže hlásí výraznější náskok labouristů - například institut MORI 39% pro labouristy a 29% pro konzervativce. Jaké mají Britové v současnosti starosti a podle čeho se řídí, na to jsme se ptali ve městě Guildford, které leží na jihozápad od Londýna.

Guildfordští už mají většinou jasno v tom, jestli volit půjdou nebo ne. Ne vždy ale v tom, koho. Ostatně podle průzkumů ještě těsně před volbami čtvrtina voličů nevěděla, komu dá hlas. Majitel obchodu s elektronikou Richard Tont několikery minulé volby vynechal. Tentokrát ale plánuje, že ho hodí konzervativcům.

"Nejzásadnější jsou pro mě věci, které se týkají mě a mého businessu. To je moje živobytí. A také mě zajímá to, co se týká lidí, na kterých mi záleží. Nemám děti, takže třeba školství pro mě není tak zásadní. To, co je pro mě důležité, jsou hlavně daně. Teď se nám daří ekonomicky docela dobře, ale je to navzdory téhle vládě. Nikoli díky ní."

Dvě mladé maminky si povídají, zatímco v kočárcích houpou své potomky. Obě se na věc dívají stejně: k volbám nepůjdou. Jak říká Nicola Johnson, prý by to stejně moc nezměnilo. V Guildfordu se jí ostatně žije celkem dobře. Co by si přesto přála? "Aby to tady bylo čistší í a bezpečnější. Pak bych byla spokojená."

Stejně jako Richarda i Nicolu zajímají domácí záležitosti víc než například spory o Blairův postup v irácké krizi. Což bylo jedno z velkých témat předvolební kampaně. "Myslím, že bychom se měli v první řadě soustředit na vlastní problémy. Hodně pomáhají ostatním zemím, ale nedělají dost pro nás. Takže Irák se mě dotýká, ale dívám se na to takhle: nejdřív bychom měli zlepšovat věci u nás a pak teprve chodit někam jinam."

Premiér Tony Blair musel skládat účty z toho, že vedl zemi do války. Šedesátnice Ginette Reckless mu ale dává za pravdu. "Ó, to mi jedno není. Jsem ráda, že ten člověk - jak se jmenoval? Ten Husajn ... že už je pryč. Byl hrozný."

Důchodce Terry Wright si myslí, stejně jako někteří jiní, že tahle debata je už passé. "Irák? To už je minulost. To mě v těchto volbách neovlivňuje."

A co Evropa? Na první pohled není v těchto volbách na předních místech zájmu. Někteří analytici ale upozorňují, že Britové budoucnost unie vnímají citlivě. Také sama unie sleduje volby pozorně. Obě hlavní strany se totiž velmi liší v názorech na EU. Proevropsky orientovaní labouristé raději unijní otázky během kampaně nevytahovali. Čelí totiž tradičnímu britskému euroskepticismu, který reprezentuje například Richard: "Myslím, že bychom v unii neměli být. Nevidím žádný přínos. Měli bychom kopírovat Švýcarsko a izolovat se."

Protievropsky naladění konzervativci ve volební kampani hráli i na strunu obav lidí z přistěhovalců. Podle expertů se jim to příliš nevyplatilo. Ginette Reckless, která si vydělává uklízením, ale z toho strach má. "Nesouhlasím s tím, aby sem chodili. Jsem proti, bere nám to práci. Jsem důchodkyně, je mi šedesát a ještě pořád pracuju."

Student herectví, který je původem z Izraele, volit nehodlá. Má se prý dobře a nic mu nechybí. "Je to tu skvělé, klidné. A lidi jsou milí."

Co potom

Favoritem voleb jsou tedy labouristé. Živě se ale debatuje a spekuluje o tom, jestli a jak dlouho by v případě vítězství zůstal v premiérském křesle na Downing Street 10 Tony Blair. Někteří pozorovatelé předpovídají, že předá hned nebo velmi brzy vedení kabinetu ministrovi financí Gordonu Brownovi. Ten je oblíbený, kdežto Blairova pozice utrpěla hlavně jeho strategií v irácké krizi.

Blair v rozhovoru pro BBC naznačil, že je s to setrvat v čele vlády další čtyři roky. Oba muži během kampaně vystupovali téměř stále společně. Politický editor listu The Independent Andrew Grice dnes cituje svůj labouristický zdroj takto: "Gordon je nezastavitelný. Jediná otázka je, kdy se to stane."

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme