Vytvořím vládu, prohlásila Mayová. Ve volbách ale nepřesvědčila

Vlastní gól. Naprostá katastrofa. Tak hodnotí Britové odhady výsledků parlamentních voleb. Dosud vládnoucí konzervativci ve volbách sice zvítězili, přišli ale o parlamentní většinu. Theresa Mayová chce přesto sestavit vládu. Nečekaně úspěšně ve volbách naopak skončili labouristé Jeremyho Corbyna, který se už prohlásil za faktického vítěze voleb.

Sledujeme online Londýn/Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová opouští Downing Street a směruje do Buckinghamského paláce.

Theresa Mayová opouští Downing Street a směruje do Buckinghamského paláce. | Foto: Stefan Wermuth | Zdroj: Reuters

Britské parlamentní volby po sečtění drtivé většiny hlasů vyhráli konzervativci premiérky Theresy Mayové se ziskem 318 mandátů, na druhém místě jsou labouristé Jeremyho Corbyna s 261 křesly.

Konzervativní strana tak podle všeho nebude mít většinu v 650členném parlamentu.

Text pokračuje pod online reportáží.

Taktická volba

Nová vláda začne vyjednávat o podmínkách vystoupení Spojeného království z Evropské unie za pouhých jedenáct dní. To bylo silné téma hlavně ve Skotsku. V Edinburghu žije několik Čechů, kteří mají britské občanství, a proto se ve čtvrtek vydali k volebním urnám.

Paul Millar má britské občanství skoro padesát let. Jak říká, letošní volby jsou jiné než obvykle. Voliči více taktizují a nevolí vždy jen podle svého politického přesvědčení. To potvrzuje i jeho žena Paula. „Budu volit labouristy, přestože jsem ve svém myšlení konzervativní, ale situace v našem okrese je taková, že kandidát labouristů je sympatičtější."

Ve Skotsku má poslední roky velmi silnou pozici Skotská národní strana. Podle volebních průzkumů ale mohla část voličů ztratit. Jejím hlavním předvolebním slibem bylo nové referendum o nezávislosti poté, co nová vláda v Londýně vyjedná podmínky brexitu.
„Začíná to být velice ohraná karta. Myslím, že to ježí lidem vlasy. Je to ohraná písnička, která je každý den stejná," soudí Paul Millar.

Anna Gregorová, lékařka a britská občanka, nechtěla své volební preference prozradit. Zdá se ale, že labouristé ani skotští nacionalisté to nebudou. Předčasné volby podle ní vůbec neměly být. Výsledky jsou totiž hodně nejisté. „Předpoklady, že konzervativci jasně zvítězí, se možná nesplní, a tím se otevře další nejistota. Bojím se toho, že se stane něco, co ji ještě daleko zvýší."

Předsedkyně Konzervativní strany Theresa Mayová a šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn | Zdroj: Reuters

V Londýně se hodně voličů redaktorovi Radiožurnálu Jiřímu Hoškovi přiznalo, že volilo takticky s přihlédnutím k situaci ve volebním okrsku. Jedna z voliček nehlasovala pro stranu svého srdce, protože její kandidátka nemá v daném okrsku žádnou šanci na úspěch.

Volič ze severolondýnského okrsku Hornsey and Wood Green se rozhodl dávno před teroristickými útoky, které prý jeho pohled na volby vůbec neovlivnily. Hlasoval pro Labour Party a její témata. Podle dalšího mladíka se volby redukují na souboj Konzervativní strany s labouristy a nic jiného prý osobně v potaz nebral. 

Prosby o podporu

Premiérka Theresa Mayová odvolila ve vesnici Sonning západně od Londýna. Voliče varovala před dopady hlasování na vyjednávání o brexitu, pokud by se její Konzervativní strana neudržela u moci.

Mayová i Corbyn požádali na sociálních sítích své spoluobčany o podporu. "Pokud věříte v Británii a v to, že naše nejlepší dny jsou před námi, dejte mi podporu, abych mohla Británii vést," vzkázala Mayová voličům na Twitteru a Facebooku. "Dnes je to na vás," upozornila s tím, že potřebuje silnější mandát k vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie.

Podle ní jen tak se jí podaří dosáhnout s Bruselem dohody, která bude pro Londýn výhodná.
"S vaší podporou můžeme vybudovat opravdu globální Británii, vytvářet nové vztahy se starými přáteli a novými spojenci po celém světě a působit jako největší zastánce volného obchodu, jakým již jsme," dodala Mayová.

Britové jdou k předčasným volbám. Rozhodují o budoucí vládě i vyjednávání o brexitu

Číst článek

Náš den. Náš čas. Naše šance

Corbyn se obrátil na voliče přes Twitter a prostřednictvím krátkého videoposelství. "Toto je náš den. Náš čas. Naše šance," napsal šéf hlavní opoziční strany s příslibem, že volba labouristů povede k přeměně Británie v zemi, která bude sloužit většině, a ne jen omezené menšině.

"Nedovolte nikomu, aby tvrdil, že na tomto dni nezáleží," řekl Corbyn s poukazem na to, že ekonomické a sociální neduhy v zemi nepřišly náhodou, ale vinou rozhodnutí vládnoucích konzervativců. Slíbil, že labouristé v případě vítězství budou investovat do lidí a skoncují s privatizací britského zdravotnictví.

Jiří Hošek, jma, lum, mos, dp, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme