Britové vystavení jaderným zkouškám žádají odškodnění

Na tisíc britských veteránů, kteří byli v 50. letech ozářeni během zkoušek atomové bomby, chtějí finanční kompenzaci za podlomené zdraví. Ministerstvo obrany se obvinění už delší dobu brání. Vše možná změní rozhodnutí nejvyššího soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

#Londýn1

#Londýn1 | Foto: David Vávra

Mezi chronické zdravotní problémy vysloužilců patří rakovina, kožní choroby a omezená plodnost. Poruchy se ale objevily i u jejich dětí.

Ministerstvo ovšem argumentuje, že neexistuje příčinná souvislost mezi vystavením vojáků radioaktivnímu záření a jakýmikoliv chorobami nebo poruchami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Milan Kocourek popisuje kauzu britských veteránů

Odborníci jsou v této otázce rozděleni. Výzkum, který v roce 1998 proběhl na Durhamské univerzitě v severní Anglii, ale dospěl k závěru, že třetina úmrtí vysloužilců na rakovinu kostí či leukémii měla spojitost s atomovými zkouškami.

O žalobě vysloužilců, kteří jsou sdruženi v Asociaci veteránů jaderných zkoušek, by měl nejvyšší soud rozhodnout v nejbližších dnech.

Vysloužilcům dluží vděk, ne peníze

Jeden z veteránů v televizi uvedl, že byl přítomen celkem pěti zkouškám. Nedostal žádné ochranné pomůcky ani bezpečnostní pokyny s výjimkou upozornění, aby si při výbuchu chránili oči před oslněním.

Ministerstvo obrany, které se od roku 2004 brání všem žádostem o náhradu, sice uznává, že dluží vysloužilcům vděk, popírá ale jakékoliv zanedbání povinností. Soud přitom již v červnu 2009 rozhodl, že veteráni mají nárok ministerstvo o náhradu žalovat.

Jejich situaci ovšem komplikují vysoké právní výlohy a také skutečnost, že podle BBC každý další měsíc zemřou tři z nich.

Zkoušky atomové bomby se konaly v letech 1952 až 1958 v Tichomoří, především na Vánočních ostrovech.

Jinde přitom mají vysloužilci situaci snazší. Spojené státy přiznaly těm, kteří byli u jaderných zkoušek v 60. letech, náhradu podle zákona o vystavení radioaktivnímu záření.

Milan Kocourek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme