Britové zahájili u Falkland ropný průzkum, Argentina protestuje

Společnost Desire Petrolum dnes zahajuje vrty v britských vodách sto kilometrů od Falklandských ostrovů. Argentina ale tvrdí, že společnost porušuje její svrchovanost. V oblasti je podle odhadů na 60 miliard barelů ropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropná plošina

ropná plošina | Foto: Gaffney Kroese Supply Corp.

Nejen obyvatelé Falklandských ostrovů si pamatují na argentinskou invazi roku 1982, kdy britské námořní síly za premiérky Margaret Thatcherové dostaly pokyn Argentince z ostrovů vytlačit.

Dnes čítá podle informace BBC britská posádka na Falklandech, které leží asi 500 kilometrů od argentinských břehů, na dva tisíce vojáků.

Argentinská vláda proti ropným vrtům společnosti Desire Petroleum protestuje, ale dala už jasně najevo, že řešení se musí dosáhnout pouze vyjednáváním.

Argentina se může spoléhat například na podporu venezuelského prezidenta Hugo Chaveze, který prohlásil, že Británie postupuje neracionálně a měla by si uvědomit, že doby imperiálních říší jsou věcí minulosti.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme