Britové zatýkají kvůli útoku v Londýně. Policie řekne, kdo může za sobotní krveprolití

Britská policie pokračuje ve vyšetřování nedělního útoku na London Bridge. V pondělí ráno podnikla další razie. Úřady ale počet zatčených lidí zatím nezveřejnily.

Londýn (Aktualizováno: 14:55 5. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie vpadla do dalších dvou domů ve východním Londýně, v Dagenhamu a Newhamu. Podle deníku Telegraph bylo prý na místě slyšet výstřely. Scotland Yard potvrdil, že se zatýkalo, podrobnosti ale neuvedl.

V neděli zadržela policie v souvislosti s atentátem na London Bridge 12 osob. Jednoho člověka mezitím propustila. Úřady se chystají v nejbližší době zveřejnit jména teroristů. Zatím je z operačních důvodů tajily.

Hrdinové londýnských útoků: policista se vrhl na jednoho z teroristů jen s obuškem v ruce

Číst článek

„Prohledali jsme několik míst na východě Londýna a zabavili jsme obrovské množství důkazního materiálu, pracujeme rychle," sdělila BBC šéfka londýnské policie Cressida Dicková. Podle ní se policie v současnosti snaží zjistit, zda útočníci pracovali samostatně, nebo měli další komplice.

„Myslím, že všechny nedávné útoky měly primárně domácí základ," řekla. V některých případech se podle ní nedá vyloučit mezinárodní dimenze, většina rizik, kterým ale Britové v současnosti čelí, se nezdají být řízené ze zahraničí.

Představitelka londýnské policie Cressida Dicková vyzvala veřejnost, aby pomohla policii v boji proti terorismu a při vyšetřování sobotního teroristického útoku v metropoli. Na společné tiskové konferenci s londýnským starostou Sadiqem Khanem na místě atentátu na tržišti Borough Market uvedla, že přes několik atentátů z poslední doby je proti plošnému vyzbrojování policistů. Podle Dickové je nejlepším řešením mít speciální „vysoce mobilní těžce ozbrojené policisty v Londýně 24 hodin denně“. Ve světle tří nedávných teroristických útoků v zemi je podle ní potřeba přezkoumat celkovou strategii boje proti terorismu, postupy a dostupné prostředky.

Dicková zároveň uvedla, že si navzdory útoku nemyslí, že by londýnská policie měla být běžně ozbrojena.

Češi jsou v pořádku

Policie v pondělí ráno uvolnila kordon kolem místa činu u London Bridge. Znovu se také rozběhla kampaň před čtvrtečními parlamentními volbami.

V Londýně se v pondělí dopoledne uskuteční další schůzka vládního výboru pro mimořádné situace COBRA. Podle serveru Sky News se očekává také tisková konference v hlavní mešitě na východě Londýna, která je jednou z největších v Evropě.

Při atentátu, který spáchala trojice útočníků dodávkou a noži, přišlo o život sedm lidí, 48 osob bylo hospitalizováno. V neděli večer bylo v nemocnicích 36 lidí, z toho 21 v kritickém stavu. K útoku se přihlásil Islámský stát, jenž se ale hlásí k atentátům, i když s ním útočníci nebyli v přímém kontaktu.

Mezi oběťmi ani zraněnými po sobotních teroristických útocích v Londýně nejsou Češi, řekla v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Úřad současně doporučil českým občanům v Londýně, aby se do odvolání v britské metropoli vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí a oblastem, kde teroristé útočili.

Jiří Hošek, ČTK, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme