Britové zjistili u papouška smrtelný virus H5N1

Britská vláda dnes večer potvrdila výskyt nebezpečného viru H5N1 na ostrovech. Jeho nositelem byl papoušek ze Surinamu, který uhynul na ptačí chřipku před dvěma dny v karanténě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus ptačí chřipky | Foto: Genome News Network

Mluvčí ministerstva životního prostředí sdělila, že vědci zjistili "velmi patogenní virus H5N1". Podle ní má nejblíže k podtypu, který se letos vyskytl u kachen v jižní Číně.

Laboratoř ve Weybridgi v jihozápadní Anglii nedávno objevila stopy viru H5N1 ve vzorcích z uhynulých ptáků z Rumunska a Turecka. Podle mluvčí však kmen zjištěný u papouška není příliš podobný.

Ptáka dovezli v polovině září ze Surinamu, odtud ale údajně odjížděl zdravý. Nakazit se mohl od ptáků, se kterými byl v karanténě a kteří pocházeli z Tchaj-wanu.

Evropská unie krátce po zveřejnění páteční informace, že jde o virus H5, sdělila, že s ohledem na okolnosti případu nadále považuje Británii za zemi nezasaženou virem ptačí chřipky. Dnes Evropská komise oznámila, že do úterý rozhodne, zda zakáže dovoz živých divokých ptáků ze států mimo EU.

Ptačí chřipka je nemocí volně žijících ptáků a drůbeže. Virus H5N1 se však v Asii ve vícero případech přenesl z drůbeže na člověka a od konce roku 2003 na tomto kontinentu usmrtil šedesát osob.

Experti se obávají, že v těle infikovaného člověka by se z lidského chřipkového viru a z viru ptačí chřipky mohl vyvinout nový a velmi nebezpečný virový původce. V takovém případě nevylučují vznik pandemie.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme