Britové změnili zaběhlé politické pořádky

Britové letos změnili zaběhlé politické pořádky. Poprvé od druhé světové války nevládne jediná strana. Labouristickou stranu porazili v květnových volbách Konzervativci. Ne však dost drtivě a museli vytvořit koaliční kabinet s Liberálními demokraty. Británie má také nejmladšího ministra za poslední dvě staletí. David Cameron nastoupil do Downing street 10 razantně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

„Naše země má parlament, ve kterém nemá ani jedna strana naprostou většinu. Máme také hluboké a naléhavé problémy. Obrovský deficit, velké sociální problémy a politický systém, který potřebuje reformu,“ prohlásil David Cameron a pokračoval:

„Proto je mým cílem vytvořit opravdovou a plnou koalici. Služba, kterou naše země teď potřebuje, je postavit se čelem k našim opravdu velkým úkolům, postavit se problémům, přijmout těžká rozhodnutí, a pak pomoci lidem tím vším projít.“

Vláda se rovnou pustila do velkého šetření s cílem dát do pořádku rozpočet. Státním zaměstnanců například seškrtá platy. Rapidně například vzroste školné na anglických univerzitách - v přepočtu až na čtvrt milionu korun ročně. Tisíce studentů proto vyšly do ulic Londýna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění letošního roku rozebírá v rozhovoru s Janem Bumbou profesorka Lenka Rovné z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Hlasování o školném zároveň částečně rozdělilo obě koaliční strany, které šly do voleb s programem rozdílným v mnoha bodech.

Dění letošního roku rozebírá v rozhovoru s Janem Bumbou profesorka Lenka Rovné z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme