Britská armáda prolomila další tabu. Její důstojník se stal ženou

V britských ozbrojených silách padají kdysi neotřesitelná tabu jak na běžícím páse. Ženy shazují bomby na radikály z Islámského státu, smějí sloužit na ponorkách a ve službě jsou už taky první transsexuálové. Jeden z nich je dokonce kapitánem britské armády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský voják (ilustrační foto)

Britský voják (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Sedmadvacetiletá Hannah je zástupcem velitele opravárenské roty. Velení nejvýše postaveného a přiznaného transsexuála v ostrovních ozbrojených silách podléhá asi stovka vojáků.

Bojovníci Talibanu operující kolem Campu Bastion asi před časem netušili, že za zdmi základny je mladý britský důstojník, který sní o změně pohlaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh britského vojáky, který prošel přeměnou v ženu, zaznamenal zpravodaj Jiří Hošek

„Napřed to byl pro hodně lidí docela šok. Ono to není něco, na co by člověk v armádě běžně narazil. Lidé ale rychle pochopili, že to nemá naprosto žádný vliv na moji práci. V armádě se tohle plně respektuje. Tady záleží jen na vašich schopnostech a výkonech," říká Hannah Winterbourneová, která ohledně své identity sváděla dlouho velký boj.

Nelehký přerod v ženu označuje Hannah za těžší než nasazení v Afghánistánu. Pěje chválu na britské ozbrojené síly, kde vidí svou budoucnost.

V uniformě plní nejen svoje pracovní úkoly, ale stará se taky o osvětu týkající se gay, lesbických a transsexuálních vojáků.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme