Britská armáda prolomila další tabu. Její důstojník se stal ženou

V britských ozbrojených silách padají kdysi neotřesitelná tabu jak na běžícím páse. Ženy shazují bomby na radikály z Islámského státu, smějí sloužit na ponorkách a ve službě jsou už taky první transsexuálové. Jeden z nich je dokonce kapitánem britské armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský voják (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Sedmadvacetiletá Hannah je zástupcem velitele opravárenské roty. Velení nejvýše postaveného a přiznaného transsexuála v ostrovních ozbrojených silách podléhá asi stovka vojáků.

Bojovníci Talibanu operující kolem Campu Bastion asi před časem netušili, že za zdmi základny je mladý britský důstojník, který sní o změně pohlaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh britského vojáky, který prošel přeměnou v ženu, zaznamenal zpravodaj Jiří Hošek

„Napřed to byl pro hodně lidí docela šok. Ono to není něco, na co by člověk v armádě běžně narazil. Lidé ale rychle pochopili, že to nemá naprosto žádný vliv na moji práci. V armádě se tohle plně respektuje. Tady záleží jen na vašich schopnostech a výkonech," říká Hannah Winterbourneová, která ohledně své identity sváděla dlouho velký boj.

Nelehký přerod v ženu označuje Hannah za těžší než nasazení v Afghánistánu. Pěje chválu na britské ozbrojené síly, kde vidí svou budoucnost.

V uniformě plní nejen svoje pracovní úkoly, ale stará se taky o osvětu týkající se gay, lesbických a transsexuálních vojáků.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme