Britská Dolní sněmovna schválila sňatky homosexuálů

Poslanci britské Dolní sněmovny velkou většinou hlasů posvětili legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. Zásadní změně pro ostrovní společnost už tak stojí v cestě jen postoj horní parlamentní komory, tedy Sněmovny lordů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nakonec bylo 400 zákonodárců pro a 175 proti. To je na jednu stranu jasný úspěch normy. Předsedové předních parlamentních stran k tomu přistupovali neobyčejně vážně a tvrdili, že je to věc národního konsenzu.

Titulky v médiích jsou ale hlavně plné rozborů a spekulací, kteří poslanci vlastně vytvořili skupinu odpůrců tak citlivého zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Londýna telefonuje zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Navíc to vypadá, že zprávy o další stranické rebelii proti Davidu Cameronovi nelhaly. Zákon podpořilo méně konzervativců, než jich bylo proti. Sám Cameron na většinu debaty chyběl, čímž si vysloužil řadu uštěpačných poznámek.

Klíčové ovšem je, že se schválily občanské i církevní svatby gayů a leseb. Tedy i možnost povýšit dosavadní registrovaná partnerství na řádná manželství.

Ta norma platí jen pro oblast Anglie a Walesu.

Britští poslanci horlivě debatují o sňatcích homosexuálů

Číst článek

Církevní rozměr byl nepochybně velmi důležitý. Katolická a anglikánská církev proti tomuto zákonu silně protestovaly. Vymohly si alespoň jakési právo veta, že nemohou být tlačeny k tomu, aby se musely organizovat svatby v kostelech i přes jejich odpor.

Po dnešku by se už mohlo zdát jasné, že sňatky osob stejného pohlaví dostanou v Británii zelenou. Norma ale ještě musí projít Sněmovnou lordů.

Nebude to sice asi úplně automatické posvěcení. Ale právě ten veliký rozdíl 225 hlasů ve prospěch zákona přitlačí lordy ke zdi. Všichni komentátoři se shodují, že horní komora nebude mít odvahu takovou normu doprovázenou visačkou národní shody zastavit.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme