Britská jaderná ponorka se srazila s obchodní lodí. Reaktor je v pořádku, hlásí admiralita

Britská jaderná ponorka se během cvičné plavby ve Středozemním moři poblíž Gibraltaru střetla s obchodní lodí. O úterní nehodě informovalo britské ministerstvo obrany. Ponorka HMS Ambush je podle něj po srážce lehce poškozená, posádce se však nic nestalo a žádnou újmu neutrpěl ani jaderný reaktor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská ponorka HMS Victorious nesoucí jaderné balistické rakety Trident | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Defence Images

"Ponorka utrpěla škodu na vnějším plášti, ale její nukleární pohon je naprosto nepoškozen a při nehodě nebyl zraněn ani nikdo z posádky," citoval z prohlášení armády server BBC. Podle armády vyvázla z nehody bez vážnějších šrámů i obchodní loď.

Ponorka zamířila do přístavu v britském zámořském území na Gibraltaru. Z fotografií je zřejmé, že srážka poškodila přední část velitelské věže.

HMS Ambush patří do nejmodernější řady atomových ponorek Astute, je dlouhá 97 metrů a britská armáda ji využívá od roku 2013.

Fotky z odtahu ponorky se hojně sdílely na sociálních sítích. Námořnictvo sklidilo výsměch a je terčem sarkastických vtipů.

V pondělí britští poslanci schválili modernizaci programu jaderného odstrašení Trident. Spojené království si tak za zhruba 30 miliard liber pořídí nové ponorky vybavené střelami s jadernými hlavicemi.

Premiérka Theresa Mayová zdůrazňuje, že program Trident je významným příspěvkem k zajištění bezpečnosti obyvatel Británie.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme