Britská koalice vládne přesně rok. Úspěchem je už to, že přežila

Britská vládní koalice konzervativců a liberálních demokratů je právě dnes dvanáct měsíců u moci. Těžko říci, zda má ale velký důvod k oslavám. Podařilo se jí sice snížit deficit veřejných financí, ovšem za cenu hospodářského poklesu, který vystřídal v prvním čtvrtletí letošního roku jen velice mírný hospodářský růst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nick Clegg a David Cameron vládnou Británii společně rok | Foto: AFP

Premiér David Cameron je s uplynulým rokem spokojený, jak řekl v rozhovoru pro BBC.

"Samozřejmě, že se nám všechno nepovedlo. Ale myslím, že jsme dokázali, že i koaliční vláda může být silná," prohlásil Cameron v narážce na to, že v Británii je koaliční vláda po 65 letech a že její životaschopnosti spousta lidí nevěřila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za ročním vládnutím britské koalice se ve Světě o deváté ohlédl spolupracovník Ivan Kytka

Voliči si ale možná myslí něco jiného - koalice utrpěla velké ztráty v místních volbách a menšinoví liberální demokraté pak jasnou porážku v referendu o změně hlasovacího systému.

Předseda liberálních demokratů Nick Clegg ale míní, že není třeba v koalici nic měnit. "V politice, stejně jako v životě, je to jako na horské dráze: jednou jsi dole, jednou nahoře. Liberální demokraté se ale teď musí zvednout, otřepat a jít dál," říká Nick Clegg.

Toho, že voliči nedali některé ze stran tak silný mandát, aby mohla vládnout sama, litují spíše příznivci konzervativní strany. Naopak pro liberální demokraty to byla jediná šance po 80 letech dostat se k moci, byť účast na vládě jim přináší více ztrát než silnějšímu koaličnímu partnerovi.

Vítězí pragmatismus

Spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka připomíná, že pokud něco dlouhodobě charakterizuje britskou politiku, pak je to pragmatismus, kterému jsou politici ochotni obětovat i některé předvolební sliby.

„Zastoupení liberálních demokratů ve vládě v parlamentu není nijak početné, a čistě matematicky, pokud by ministři či náměstkové odešli ze svých křesel, tak by to pro ně znamenalo finanční propad o nějakých 50 až 60 tisíc liber ročně. To znamená, že pro jejich setrvání v koalici hovoří čistě hmotné zájmy a pak i to, že se snaží prodat veřejnosti své setrvání v koalici jako důležitou službu voličům,“ říká Kytka.

Liberální demokraté podle něj věří, že když se jim podaří přežít první dva špatné roky, kdy peněženky Britů poznají tvrdě dopady finanční škrtů, další tři léta jim možná přinesou zpět ztracenou podporu voličů.

Dopady reforem teprve přijdou

Ve složité situaci jsou labouristé, kteří počítali s tím, že vládní koalice bude o něco chatrnější a už v prvním roce existence přinese náznak rozpadu. To se zatím přes všechny problémy nestalo.

Hlavní úspěchem koaliční vlády je podle Kytky právě to, že prokázala životaschopnost koaličního experimentu i v poměrech konzervativní ostrovní scény a že dlouhodobý trend voličských preferencí, kdy obě hlavní strany ztrácejí, nemusí nutně vést k vládní nestabilitě.

Pyšnit se vláda může i dílčím úspěchem finančních reforem, naopak v očích veřejnosti ztratila prosazením školného na vysokých školách.

„To britská veřejnosti i vyšší střední třída, kterou současná vláda reprezentuje, nepřijímá s velkou láskou. Také je pravda, že načasování reforem spadá teprve do daňového roku 2011-2012, který začal před měsícem, takže hrubší dopad přijde teprve letos,“ podotýká Ivan Kytka.

Dana Votýpková, Ivan Kytka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme