Britská královna Alžběta II. zahajuje historickou návštěvu Severního Irska

Britská královna Alžběta II. v rámci akcí u příležitosti takzvaného diamantového jubilea dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Severního Irska. Média na její pobyt v provincii soustředí pozornost především proto, že během návštěvy má dojít v hlavním městě Belfastu k historickému setkání královny se severoirským vicepremiérem Martinem McGuinnessem, někdejším velitelem teroristické organizace IRA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. v závěru oslav 60. výročí své korunovace | Zdroj: Reuters

To, že si královna má potřást rukou s Martinem McGuinnessem, je něco nevídaného a neslýchaného zároveň. McGuinness je irský republikán, který usiluje o sjednocení Irska a v minulosti byl členem nejvyššího velení teroristické organizace IRA.

Ta je ilegální jak v Irské republice, tak ve Spojeném království a v roce 1979 zavraždila královnina bratrance lorda Mountbattena při pumovém útoku na jeho jachtu.

McGuinnessova republikánská strana Sinn Fein, což je politické křídlo IRY, loni bojkotovala královninu návštěvu v Irské republice. Strana pak byla velmi kritizována za to, že špatně odhadla irské veřejné mínění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě královny Alžběty II. v Severním Irsku mluvil ve Světě o osmé spolupracovník ČRo v Británii Milan Kocourek

Návštěva Alžběty II. totiž byla obrovským úspěchem; královna například položila věnec u Památníku padlým ve válce za nezávislost Irské republiky na Británii.

K historickému rukypodání dojde zítra v Belfastu a setkání bude přítomen také irský prezident Michael Higgins. Z politických důvodů si ale královna potřese rukou s McGuinnessem nikoliv na očích veřejnosti, ale za zavřenými dveřmi s tím, že pak má být zveřejněna fotografie.

Vedení strany Sinn Fein nakonec ani nemělo námitky proti tomu, aby královna dostala od severoirské vlády oficiální dar ke svému jubileu, ale ledaskdo mezi irskými republikány se prý dost 'cukal'.

Třeba vůdce Sinn Fein Gerry Adams řekl, že pro některé republikány a nacionalisty je to setkání těžké, zvláště pro ty z nich, kdo utrpěli v rukou britských sil, ale je to podle něj rozhodnutí správné. Sám Martin McGuinness pak uvedl, že obtížná rozhodnutí činí v životě neustále.

Milan Kocourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme