Britská královna se ze zdravotních důvodů omluvila z klimatické konference COP26

Britská královna Alžběta II. ze zdravotních důvodů nepojede na klimatickou konferenci COP26, která začíná v neděli ve skotském Glasgow. Oznámil to v úterý Buckinghamský palác. Panovnice své neúčasti na pondělní recepci podle něj velmi lituje a delegáty konference osloví prostřednictvím předem nahraného videa.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. na snímku ze začátku října 2021 | Foto: Jeff J Mitchell | Zdroj: Reuters

Panovnice, které je 95 let, minulou středu zrušila plánovanou návštěvu Severního Irska. Lékaři jí doporučili, aby si několik dní odpočinula. V noci na čtvrtek pak podstoupila v nemocnici blíže nespecifikovaná vyšetření, načež se vrátila na hrad Windsor. Byla to její první hospitalizace od roku 2013.

V úterý Alžběta II. absolvovala první pracovní povinnosti od poloviny minulého týdne. Z hradu Windsor královna prostřednictvím videohovoru poskytla audience novým velvyslancům Švýcarska a Jižní Koreje v Británii.

Královna podle zdrojů agentury Reuters doufá, že její neúčasti na klíčové klimatické konferenci OSN nikdo nezneužije k vlastní neúčasti.

Na konferenci nepřijede ruský prezident Vladimir Putin a podle diplomatických zdrojů Reuters ani čínský prezident Si Ťin-pching. Svou účast naopak potvrdil jeden z velkých znečišťovatelů – Indie, zastoupí ji premiér Naréndra Módí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme