Britská královna je v Německu. Navštíví i bývalý koncentrační tábor

Britská královna Alžběta II. dnes zahájila čtyřdenní návštěvu Německa. Vůbec poprvé také navštíví jeden z bývalých nacistických koncentračních táborů. Britská panovnice zavítala do Německa naposledy v roce 2004.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo s královnou a jejím manželem, vévodou z Edinburghu, doprovodily na berlínské letiště německé stíhačky.

Na přistávací dráhu dosedl stroj v podvečer. Červený koberec byl kvůli dešti celý promočený, letištní personál z něj proto ještě na poslední chvíli smetával vodu.

89letá panovnice, známá mimo jiné i pro svůj osobitý vkus v oblékání, z letadla vystoupila v tmavě modrém kabátku a s blankytným kloboukem.

Královna stráví v Německu čtyři dny. Spolu s manželem navštíví Bergen-Belsen, tedy jediný koncentrační tábor, který na sklonku války osvobodila britská armáda.

V Berlíně se panovnice, která už výrazně omezila zahraniční cesty, podívá do zámku Bellevue za hostitelem návštěvy, prezidentem Joachimem Gauckem, i do spolkového kancléřství za Angelou Merkelovou.

Alžbětu II. čeká také projížďka lodí po Sprévě, návštěva Frankfurtu nad Mohanem i několik setkání s občany.

Řada obyvatel někdejšího Západního Berlína dodnes vzpomíná na Alžbětin legendární proslov z roku 1965, v němž panovnice ujistila těžce zkoušené obyvatelstvo demokratické části německé metropole o trvalé britské podpoře.

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme