Britská královna před více než 80 lety nacvičovala hitlerovský pozdrav, ukazuje nové video

Britská královna Alžběta II. si v sedmi letech nacvičovala hitlerovský pozdrav. Důkaz ve formě prastarého filmu zveřejnil britský bulvární deník. Historikové proto požadují lepší přístup do královských archivů. Chtějí lépe zasadit do kontextu podobné kontroverzní okamžiky britských dějin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka britského bulvárního deníku The Sun. Ukazuje budoucí královnu Alžbětu II., která jako dítě napodobuje nacistický pozdrav

Obálka britského bulvárního deníku The Sun. Ukazuje budoucí královnu Alžbětu II., která jako dítě napodobuje nacistický pozdrav | Zdroj: ČTK

Video ukazuje sedmiletou Alžbětu, tříletou sestru Margaret, jejich matku a strýce Edwarda, jak zvedají pravou ruku v gestu podobném nacistickému pozdravu.

Zveřejnil ho britský bulvární deník The Sun, trvá 16 vteřin a pochází z roku 1933.

Podle většiny britských historiků a komentátorů snímek současnou královnu nekompromituje, připomíná ale, že nacismus před 2. světovou válkou imponoval části britské aristokracie.

Britský deník Telegraph dnes navíc otiskl fotografie někdejšího krále Edwarda VIII., jak během neoficiální návštěvy Německa zdvihá ruku k nacistickému pozdravu.

Edwardův obdiv k Adolfu Hitlerovi je všeobecně znám. S nacistickým vůdcem se dokonce před válkou osobně setkal.

Snímky pocházejí z roku 1937 a jsou součástí soukromé sbírky fotografií, která půjde koncem měsíce do dražby. Jejich zveřejnění těsně po zmiňovaném videu je podle aukční síně Morgan Evans and Co náhoda.

Britští historici teď požadují lepší přístup do královských archivů, aby mohli podobné události lépe vysvětlit. Kontakty mezi britskou aristokracií a nacistickým Německem se navíc dají dohledat v německých archivech.

Vojtěch Berger, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme