Britská královna přijela po 100 letech do Irska

Britská královna Alžběta II. zahájila návštěvu Irské republiky. Návštěva má mimo jiné i historický význam, britský panovník - Jiří V., byl v Irsku naposledy v roce 1911. Královna se má v Irské republice zdržet čtyři dny. Symbolický a důležitý bude hned první krok programu – položení věnce k památníku Irů padlých v boji proti britské nadvládě před téměř devadesáti lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžběta II. na návštěvě Irska

Alžběta II. na návštěvě Irska | Zdroj: Reuters

Tento krok považují v Británii za velkorysé gesto. V dalším pietním aktu královna položí věnec a uctí památku Irů, kteří bojovali buď ještě v době koloniální nadvlády nebo v první světové válce po boků Britů na různých světových bojištích.

Vztah Irů a Angličanů měl, a možná ještě má, k idyle daleko. Svědčí o tom i slova některých lidí:

"Podle mě tady nemá co dělat. Mezi námi je příliš hořkosti, sebrali nám šest hrabství, jen se omluvili za Krvavou neděli," říká pro stanici BBC Irka v narážce na zásah britských sil z roku 1972.

Přehrát

00:00 / 00:00

Královna.mp3

"Beru to jako potupu, v Severním Irsku je to stejné jako dřív, jen se o tom nepíše, protože ani britská ani irská vláda nechtějí narušit mírový proces," soudí další Ir. Jiní naopak královninu návštěvu vítají:

"Je dobře, že sem přijíždí, musíme vzít v úvahu, že do Spojeného království jde asi polovina našeho vývozu, takže královna je u nás vítaná," řekla BBC Irka.

Na letošní rok připadá nejen sté výročí královské návštěvy, ale také 90. výročí irského povstání a jednoho z kroků vyhlášení Irské republiky. I tato návštěva byla dlouho odkládaná. Podle královského korespondenta byla první zmínka o návštěvě vyslovena už v roce 1998, když se tehdejší irská prezidentka sešla s královnou Alžbětou II. ve Francii.

Vzájemné vztahy zatěžuje společná minulost. Britští komentátoři je přirovnávají k nesnadnému a komplikovanému soužití a společné historii Němců a Čechů. „Současní moderní a vzdělaní Britové nehledí na ústrky z minulosti a britskou imperiální nadvládu s takovou hořkostí, jako tomu bylo například před 20 lety,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Irové protestují proti návštěvě britského královského páru | Foto: Reuters

Irové dnes vnímají rozdělení ostrova na Irskou republiku a britské Severní Irsko jako historickou nutnost, se kterou se úplně nesmířili. „Nesmiřují se a také nepodporují ani ozbrojený boj části republikánského hnutí ať už v Severním Irsku nebo v samotné Irské republice,“ dodává Kytka.

Více než 10 procent obyvatel britských ostrovů má nějaké předky z irského ostrova, nejsou výjimkou ani smíšená manželství, mnoho Irů přišlo do Británie v době hospodářské recese.

„Britové si na Iry zvykli, i když v 50. a dokonce i v 60. letech k nim měli velice vyhraněně přehlíživý postoj. Při nabízení podnájmů platívalo v Londýně heslo, že kromě přistěhovalců z bývalých kolonií odlišné barvy pleti, neměli majitelé nemovitostí rádi také Irské nájemníky. To se pochopitelně změnilo s tím, jak rostla kupní síla Irů a dnes bych řekl, že jsou integrální součástí britské společnosti,“ dodává Kytka.

Nezávislá Irská republika oficiálně vznikla v roce 1922.

Helena Berková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme