Britská královna pronajme svůj palác. Poprvé po 500 letech

Britská královna Alžběta II. přichází s jedinečnou nabídkou. Soukromá firma nebo charitativní organizace si může během letní olympiády, kterou příští rok Londýn hostí, pronajmout Svatojakubský palác. Výtěžek z pronájmu má jít na údržbu královských paláců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. | Foto: Provincial Archives of Alberta

Svatojakubský palác není s výjimkou kaple přístupný veřejnosti. Nabídka královského dvora zapůjčovat tři komnaty paláce soukromým firmám a dobročinným organizacím po dobu londýnské olympiády je radikální odklon od 500 let staré tradice.

Dotyčná firma nebo charita bude mít možnost seznámit své hosty s celým palácem během zvláštní prohlídky. A tři místnosti, totiž trůnní sál, komnata královny Anny a komnata s tapisériemi, budou k používání pro organizaci po celou smluvní dobu.

Pronájem paláce bude ovšem také královský. Zájemce vyjde na 30 000 liber (asi 840 000 korun) na jeden den.

Královská rodina má v Londýně čtyři sídla – paláce Buckinghamský, Svatojakubský, Kensingtonský a Clarence House. Oficiálním sídlem dvora Jejího veličenstva Alžběty II. je stále Svatojakubský palác.

Velvyslanci cizích zemí jsou – jak káže tradice – akreditováni u svatojakubského dvora, i když královna je obvykle přijímá na audienci v Buckinghamském paláci.

Palác samotný založil král Jindřich VIII. v 16. století a pojmenoval ho po apoštolu svatém Jakubovi mladším. Bylo to také jedno z londýnských sídel krále Jakuba I., otce princezny Alžběty, která se později jako manželka Fridricha Falckého stala českou královnou.

Milan Kocourek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme