Britská královna tradičně zahájila práci parlamentu

Britským vládním labouristům teče do bot. Jejich preference jim neslibují moc šancí ve volbách, které by se měly konat už za několik měsíců - na jaře příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. | Foto: Dagmar Částková

Jednu z posledních významných příležitostí, jak zaujmout voliče a získat jejich přízeň, měli právě dnes - kdy královna v rámci tradičního ceremoniálu zahájila nové zasedání parlamentu.

Panovnice také představila vládní program legislativních změn pro příští rok. Spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Milan Kocourek zdůraznil, že volby mají být nejpozději 3. června příštího roku a premiér Gordon Brown nastínil priority ještě před trůnní řečí královny v listě Daily Mail.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Británii Milan Kocourek hovoří o letošní trůnní řeči panovnice

"Za prioritu označil premiér péči o důchodce, pokud vyhraje ve volbách vláda, chce zajistit domácí péči pro 280 000 těch nejslabších důchodců," uvedl Kocourek. Lehčí situaci mají důchodci ve Skotsku, kde nejsou nuceni hradit péči prodejem bydlení.

Snížit deficit na polovinu

"Hlavním legislativním záměrem vlády je snížit deficit státního rozpočtu na polovinu během čtyř let." Vláda také hodlá znemožnit bankéřům poskytování bonusů a velkých prémií. Slíbená reforma školství pak zahrnuje záměr zvýšit všeobecnou úroveň vzdělání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahajovací projev královny rozebírá na Rádiu Česko spolupracovník ČRo Ivan Kytka

Panovnice také řekla, že tou hlavní prioritou v době, kdy se britské hospodářství zotavuje z globální krize, je zajistit růst a spravedlivou a prosperující ekonomiku jak pro rodiny, tak pro podniky.

"Opoziční konzervativci považují dnešní trůnní řeč královny za ztrátu času pro všechny," poznamenal Kocourek. Jejich lídr David Cameron to řekl už při odchodu ze svého domu. Vláda totiž do voleb už příliš času nemá.

Obliba labouristů klesá - politici jsou v Británii nyní obecně ve špatné pozici, kvůli skandálu se zneužíváním poslaneckých náhrad a vládu voliči považují za spoluzodpovědnou.

Trůnní řeč má v Británii 500letou tradici a u Alžběty II. jde už o její 55. otevření práce parlamentu.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Ivan Kytka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme